מיטב שנותיה של מיס ברודי / מיוריאל ספארק

מיטב שנותיה של מיס ברודי / מיוריאל ספארק
הוצאת הכורסא
154 עמודים
מאנגלית: אלינוער ברגר

בזמנו, כשיצא לאור הסרט על פי הספר הידוע של מיוריאל ספארק בכיכובה של מגי סמית קראו לסרט "האביב של מיס ברודי" וכך זה נשאר והתקבע, בתרגום החדש והמצוין של אלינוער ברגר הספר נקרא מיטב שנותיה של מיס ברודי ולדעתי השם הזה מתאים יותר.
זה ספר מרתק מכמה בחינות, מצד אחד יש בו מן קלילות וזרימה של קריאה והוא שנון בצורה בלתי רגילה וגם הכריכה השובבה והצבעונית הטעתה אותי קצת כי חשבתי שבאתי לקרוא רומן קליל ומשעשע והוא אכן כזה במובנים רבים אך במובנים אחרים הוא רומן עם משמעות כבדה ואמירה חברתית חינוכית מעניינת ואני מסתכל עליו גם מההיבט החינוכי, מיס ברודי היא מורה שהשקיע בחינוך את כל מה שיש לה עם תפיסה חינוכית ואמירה חינוכית ברורה, היא בחרה תלמידות שהלכו אחריה באש ובמים ולקחה אותם מעבר למחוזות של החינוך המסורתי שלומדים בבית הספר אלא התוותה להם דרך משלה, הטביעה חותם שהוא שלה ולא רק בהשכלה אלא ביחס לאהבה, לחיים ולאידיאלים שמקריבים בדרך.
יש כאן גישה ותפיסה חינוכית ברורה שגרמה למנהלת לעשות מאמצים אדירים לפרק את הקבוצה הזו ולצאת כנגד מיס ברודי או להביא לפיטוריה.
הספר מתפתח לכיוונים מעניינים מאוד ובסך הכל מדובר ברומן קצר אך עם משמעות גדולה שמתארת תקופה מסוימת ושיטת חינוך מסוימת ונסיון של מחנכת מסוימת עם אופי וגישה ליצר עבור תלמידות נבחרות מציאות אחרת ודרך שונה בחיים.
רומן שנון שיש בו הרבה יותר מהמילים שנכתבו בו.
בעיני זה רומן משובח בצורה בלתי רגילה ולא סתם הוא קיבל את המעמד שלו בספרות המאה העשרים.
כדאי מאוד לקרוא.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s