המגפה כבר כאן / רון ישועה

המגפה כבר כאן / רון ישועה
ספרי ניב
139 עמודים

כותרת המשנה בספר המסות הזה הוא "שלוש מסות לא גמורות" ויש בכך מן ההגיון שכן אנחנו עדיין בעיצומה של הסופה הזו שעוטפת אותנו כבר שנה ואין לדעת איך היא תסתיים.
הקורונה שינצתה את חיי כולנו, ערערה משפחות ועבודות, חיים שלמים וקריירות שלמות נגדעו ונראה שאנחנו תלויים הרבה מאוד בחסדי ההחלטות של מנהיגים ומדינות ומורגש כאילו אנחנו כלי משחק בידי אנשים ומקבלי ההחלטות, במסה הראשונה והמעניינת מכולם לטעמי רון ישועה מביא כדימוי את המטריקס ואת תפיסת המציאות שלנו כתפיסה מעוותת וחיים בעולם שבו מה שאנחנו חושבים שזו המציאות היא בעצם לא כך ובעצם אנחנו חיים בעולם שבו משחקים בנו ובתודעתנו.
הדימוי של המטריקס הוא דימוי מעניין אבל הסיפור הוא השינוי של תפיסת המרחב, הבית, העולם כמצב של שינוי, המשטר הדמוקרטי נמצא במצב שברירי מאוד, מצב רגיש ומורכב בתקופה מאתגרת מאוד, איך שומרים על בריאות האזרח ומצד שני על זכויותיו הדמוקרטיות, על חופש התנועה והשינויים האלו כמו גם השאלות הקשות האלו הן שאלות שמלוות אותנו לאורך הספר והמסות שבו.
המחבר מסתמך במסות על ציטוטים רבים מעולם הפילוסופיה ומעולם הפוליטיקה והספרות, הוגים כמו מישל פוקו וסלבוי ז'יזק השפיעו רבות על הכותב (התפלאתי שדווקא מלפקח ולהעניש, ספר המופת של פוקו המחבר לא הביא ציטוטים) כמו כן ישנם אזכורים של סרטים שעוסקים במגפות ובכלל מתוך התרבות הפופולרית וההגות שעוסקת בחירות, שיח וזכויות אזרח.
אני מניח שנכתבו כבר מסות ומאמרים על התקופה הזו ויכתבו הרבה מאוד גם לאחר שהקורונה תחלוף מאיתנו אך הם יהיו שונות ומגוונות ובעלות השקפות שונות על ההשלכות של המגפה הזו על חיינו ועל הדורות הבאים.
ספר מעניין והמסות מעניינות ומעוררות מחשבה.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s