השפית, רומן על טבחית / מארי נדיאיי

השפית, רומן על טבחית / מארי נדיאיי
ספריית רות
312 עמודים
מצרפתית: רמה איילון

כשהגיע הספר הזה לידי מיד אהבתי אותו עוד לפני שהתחלתי לקרוא, הכריכה ללא מניירות מדברת ספרות בעיני, צניעות, מיקוד בתוכן שאמנם לא מבטיח שיהיה טוב בהכרח אבל אותי זה פיתה לצלול פנימה.
ספריית רות היא הוצאה חדשה ומבטיחה עם מתרגמים טובים ותכנים מעניינים וזה הספר הראשון שאני קורא מההוצאה וגם הספר הראשון של מארי נדיאיי שאני קורא.
הספר נכתב ומסופר מנקודת מבטו של עובד של השפית שאת שמה אנחנו יודעים רק לקראת סוף הספר ואותו עובד, מעריץ נלהב, מאוהב בלתי נלאה מספר לנו את סיפור חייה של אותה שפית מתעבת פרסום ואוהבת מטבח, מתמסרת טוטאלית לעבודתה ולמה שבחרה לעצמה או עבור הייעוד שלה.
הספר לא מחולק לפרקים, הוא נקרא כספר שלם ארוך וקריאה איטית בו תיטיב להבינו ולהכנס לניואנסים שלו.
סיפורה של השפית כפי שמסופר מפי העובד שלה שעקב אחרי הביוגרפיה שלה מתחיל מילדותה במשפחה עניה ומרובת ילדים בדרום מערב צרפת. הוריה שלחו אותה לעבוד בביתם של בני זוג אמידים, בני הזוג קלאפו על מנת שתעזור בפרנסת המשפחה, השפית שכך היא כונתה לאורך כל הספר מתחילה לעזור לטבחית במטבח כבר בגיל 16 ולאט לאט מוצאת את עצמה במקומה של הטבחית ובישוליה שמתוארים על ידי המספר בצורה יוצאת דופן, מפתה ומעוררת תיאבון עושים טוב לבני הזוג שנהנים משירותיה.
מכאן והלאה אנחנו עוקבים אחרי הקריירה של השפית, על עבודותיה כשפית שכירה וכשרונה ועד פתיחת המסעדה שלה וכל מה שעובר עליה ולא רק על המטבח אנחנו שומעים אלא על ההורות שלה, על המקום שלה בעולם ועל המורכבות מול ביתה ומורכבויות אחרות.
המחברת נכנסת היטב למחשבותיו של המספר ועל הערצתו אל אותה שפית והתוצאה, ספר מיוחד במינו, שונה בנוף, מעורר תיאבון וקריאה.
יצירה מרתקת של סופרת שלא קראתי שום דבר מכתביה למרות שזהו ספרה החמישי שכבר מתורגם לעברית ובהחלט אחפש ספרים נוספים שלה.
ספר מומלץ מאוד.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s