החבילה / מוניקה הלפר

החבילה / מוניקה הלפר
ספרית פועלים
125 עמודים
מגרמנית: רחל ליברמן
הנובלה הקצרה והמהפנטת הזו מספרת את סיפורה של המחברת, הסיפור הוא עלילתי אבל יש בו אלמנטים ביוגרפיים חזקים והתוצאה היא ספר מצוין שמתאר תקופה מאוד מורכבת ומעניינת.
מהי בעצם "החבילה" החבילה מתארת למעשה את משפחתה של מוניקה את משפחת סבתה בתקופה של מלחמת העולם הראשונה בכפר בו היא גדלה וחיה.
אב המשפחה הוא יוזף, דמות מאוד פטריארכלית במשפחה מאוד פטריארכלית באופיה ובכפר שמרני.
אשתו מריה היא דמות ססגונית ויפיפייה, כל נשות הכפר מקנאות בה בשל יופיה הלא קונבנציונלי.
העלילה מתחילה לקבל תאוצה כאשר יוזף מקבל זימון לצבא לקראת מלחמת העולם הראשונה ונקרא להתגייס והוא מבקש מראש הכפר לדאוג לאשתו היפה שלא יפלרטטו איתה כל מי שחקה נפשו בה שזה כמעט כל הכפר פחות או יותר.
הימים הם לא קלים למריה שמתחזקת את הבית ודואגת לילדיה ויוזף מגיע לחופשות קצרות ובאחת החופשות הוא מגלה שאשתו בהריון אבל ממי?.
יוזף חושש שההריון לא ממנו והפרשה מעוררת סערה לא קטנה.
מוניקה הלפר היא למעשה בתה של אותה ילדה שנולדה מאותו הריון לא רצוי לכאורה, אביה של הילדה התכחש אליה כל חייו והמחברת דולה פרטים לאט לאט ובונה פסיפס עלילתי מרתק שהקריאה בו היא חוויה.
אני ראיתי בספר הזה מעבר לסיפור, ראיתי כאן תושיה נשית והתמודדות עם אתגרים רבים של מריה בחברה שמרנית מאוד, מעמדית מאוד שלנשים יש מעמד נמוך ותפקידים מסוימים, מסורתיים ולא מעבר לכך.
החבילה זה ספר מרתק שכתוב היטב ותענוג לקרוא בו, הוא לוקח אותנו לתקופה הזו של החיים בצל המלחמה ומראה לנו צד לא מפואר של אוסטריה בעיני.
ספר נהדר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s