חובו של היום ללילה / יסמינה חדרה

חובו של היום ללילה / יסמינה חדרה
ספריית רות
455 עמודים
מצרפתית: רמה איילון

מודה שיש לי חולשה להוצאה הזו, לספריית רות, אני מחכה לספר הבא שהם יוציאו וככה היה כמעט מהספר הראשון, הבחירות המעניינות שלהן והלא שגרתיות שלרוב מעיגות על רמה גבוהה ובחירה קפדנית של טקסטים וגם של המתרגמים ללא ספק מייצרים ציפייה גבוהה.
גם הספר הזה לא אכזב אותי.
יסמינה חדרה הוא שם העט של הסופר האלג'ירי מוחמד מולסהול ובגלל הצנזורה הוא בחר לפרסם את ספריו בשמו של רעייתו יסמינה חדרה.
הספר הוא ספר התבגרות, סיפור שנפרש על פני 70 שנה ומציג לא רק את התבגרותו וסיפורו של יונס גיבור הספר אלא גם את סיפור עצמאותה של אלג'יריה, את נזקי הקולוניאליזם ואולי במידה מסוימת את סיפורה של כל צפון אפריקה הערבית.
הסיפור של יונס מתחיל כשהוא ילד בשנות ה30 באלג'יריה, משפחתו חיה בחווה והחיים שלהם בסך הכל לא מעידים על הדרמה והשינוי הגדול שעומד להתרחש בחייהם, אך כאשר שריפה גדולה פורצת ואביא של יונס לא מסוגל להחזיר את חובותיו המשפחה עוזבת את חייה בחווה ועוברת לגור בעיר אוראן בשכונת עוני.
בזמן השריפה רואה יונס פעם ראשונה את אביו כדמות חלשה, שבירה ובתקופה בעיר גם מתחולל שינוי שכן אביו של יונס, אדם גאה מאוד רואה שהוא מתקשה להעניק ליונס את צרכיו וההתמודדות קשה מאוד ולכן הוא פונה לאחיו האמיד שמתגורר בחלק העשיר של העיר ומבקש ממנו שיאמץ את יונס וכאן חייו של יונס הצעיר משתנים שוב, החיים אצל דודו גם מלאים מהפכים ובשלב מסוים אחיו שפעיל בתנועה הלאומית האלג'יראית נעצר ולבסוף מחליט לעבור עם משפחתו מאוראן לעיירה ריו סלאדו, עיירה קולוניאליסטית, ססגונית עם אופי אירופאי ועם המעבר גם יונס משתנה לאט לאט, שמו הופך לז'ונאס ונראה שהזהות הערבית שלו לאט לאט נעלמת.
סיפור זהותו של ז'ונאס הוא חלק משמעותי בספר ואולי חלק מהחיפוש הכללי אחר מה שאלג'יריה שואפת להיות או לא להיות.
ז'ונאס הצעיר מתחבר לקבוצת צעירים ומייצר קשרים אמיצים של חברות שתלך איתו קדימה לאורך חייו ושם גם הוא פוגש את אמילי ויתאהב בה.
לצד השינוי של ז'ונאס אנחנו רואים את השינוי שחווה אלג'יריה כאומה.
נראה שז'ונאס לא מוצא את מקומו מבחינת הזהות האישית באופן מלא, האם הוא ערבי שחי בקהילה אירופית או אולי הוא אירופי מרגע האימוץ שלו ומוצאו הערבי כבר לא רלוונטי למקום בוא הוא נמצא כרגע.
הספר כתוב היטב, מתורגם היטב, מהנה ונותן לנו הצצה לאלג'יריה ולשינוי שחל בה.
בהחלט מומלץ לקרוא ולהיחשף להוצאה הנהדרת והחשובה הזו למי שעדיין לא מכיר אותה מספיק.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s