שווים, סיפורה של ספרטה / ניל בר

שווים, סיפורה של ספרטה / ניל בר
הוצאת זרש
384 עמודים

זהו אינו הספר הראשון שאני קורא על ספרטה, לפני כמה שנים סקרתי את "ספרטה" מאת פלוטרכוס בהוצאת מאגנס והיה נפלא לצלול לתוך עולמה וההסטוריה של העיר הכה מיוחדת הזו שהשפעתה על העולם המודרני היתה ניכרת ועוצמתית מכפי שאנחנו משערים, די לקרוא את פרק הסיכום של הספר שאני סוקר כרגע ולהבין איך המיתוס של ספרטה השפיע על התהוות גרמניה הנאצית לדוגמא.
הספר הזה שונה לחלוטין מהספר של פלוטרכוס אבל מעניין יהיה לשים אותם אחד מול השני ולמרות הכל זהו לדעתי הספר הראשון שנכתב בעברית על ספרטה מנקודת מבט הסטוריונית.
ספרטה נשארה במידה רבה תעלומה גדולה, הרבה מקורות ארכיאולוגים לא נשארו ממנה וכך הספר מורכב מהמקורות שכן קיימים, מסיפורי מיתולוגיה ומורשת קרב והתוצאה היא ספר מרהיב שמשלב בתוכו מקורות הסטוריים וסיפור מתח של האירועים שעיצבו את הפאתוס והמיתוס של העיר ספרטה.
אפשר במידה מסוימת למרות שהיא לא מהימנה כמובן לצפות בסרט "300" ולראות את קרב תרמופילי הידוע בו לוחמי ספרטוה המעטים הדפו לשמן מה את הצבא הענקי של המלך קסרקסס הידוע במקומותינו כמלך אחשוורוש הראשון.
אנחנו למדים בספר על התהוות הסיפור של ספרטה כולל אותם סיפורים מיתולוגיים מן האודיסיאה והאליאדה ואי אפשר שלא לשלב בסיפורה של ספרטה את אותן מיתולוגיות קסומות שמהווים בסיס לכל סיפור הסטורי על יוון העתיקה.
אנחנו מכירים אאת ליקורגוס, אותו מנהיג ומחוקק ספרטני שיצר את החינוך הספרטני המוכר לשמצה, אותה שיטה קשוחה שמי ששרד אותה ונשאר בחיים הפך ללוחם עצום, אנחנו למדים על דרך החיים בספרטה, על מעמד הנשים ועל דברים נוספים רבים והספר מפרט ומתאר את הדבר בה ספרטה מוכרת יותר מהכל.
מכאן אנחנו ממשיכים לאותם קרבות ואירועים הסטוריים המוכרים ומתועדים ושהפכו את ספרטה למיתוס שהיא וכמובן כמו שציינתי בעיקר את אותם קרבות מול הפרסים של דרייווש ואחשוורוש אחריו.
הספר מתאר גם את מה שקרה לספרטה לבסוף ואת הסיבות שבגינם היא לא שרדה ומעבר לכך אתן לכם לקרוא ולהתרשם.
כן אומר שמדובר בספר מרשים מאוד שמיתוס והסטוריה שזורים בו יחדיו ומתארים את אחת הערים המרתקות בהסטוריה האנושית.
ניל בר עושה כאן עבודה מצוינת והספר הוא הנאה גדולה.
מומלץ מאוד.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s