אריה / נזנין הוזאר

אריה / נזנין הוזאר
הוצאת אריה ניר
430 עמודים
מאנגלית: שי סנדיק

איראן של תקופת השאה היתה תקופה מרתקת עבור המדינה הזו אבל לא פחות מרתקת מהדרך שהיא עברה בעשרים השנים שלפני המהפיכה האיסלאמית ועד אחרי המהפיכה, המדינה הזו השתנתה לבלי הכר והתהליכים שהובולו לשינוי הזה הם מרתקים מאוד.
את הסיפור של איראן בתקופה ההיא אנחנו הקוראים חווים דרך עיניה של אריה, סיפורה מתחיל באיראן של שנות החמישים שם היא ננטשת על ידי אמה בהיותה תינוקת בת כמה ימים ונמצאת על ידי בהרוז, נהג צבאי שמרחם עליה ולוקח אותה לביתו.
אריה גדלה תחת ידיה של זהרה אשתו של בהרוז שלא סבלה אותה והתעללה בה ומשם היא עוברת לגור בגיל שבע על ידי פרשטה העשירה שמהווה דמות נשית בוגרת נוספת בחייה.
הדמות השלישית היא דמותה של מהרי, אישה עניה שתהפוך לדמות חשובה ביותר בחייה של אריה כמו גם לגילויים רבי משמעות עבורה.
שלושת הדמויות האלו מייצגות במידה מסוימת את איראן של אותה תקופה ואת חייה של אריה שבעצמה מחפשת את זהותה ואת מקומה בעולם הזה.
איראן של תקופת השאה היא סלט של תרבויות ודתות, טהראן של אותה תקופה היתה בית לזרתוסטראים, בהאים, נוצרים, יהודים ומוסלמים, מצד אחד מסורתית ומצד שניה חופשיה ומערבית.
לאט לאט איראן עוברת שינוי, מתחילים לדבר על מנהיג דת גולה בשם חומייני ואריה כמו שדרכיה הצטלבו עם נשים שונות בעלות משמעויות שונות עבורה דרכיה גם יצטלבו עם אנשים שונים שקשורים לשינוי שעוברת איראן משני צדדי המתרס, התומכים והמתנגדים בשינוי ההולך וקרב.
יש כאן איזו אודסיאה איראנית מרתקת שבמרכזה דמות אישה טרגית מה שהופך את הספר הזה למעניין מאוד בעיני.
אריה הוא ספר מעניין, קריא וכתוב היטב שעוסק בתקופה מאוד מעניינת.
ספר מומלץ שירתק אתכם.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s