בתחום מושבם של היהודים / א. פ. סובוטין

בתחום מושבם של היהודים / א. פ. סובוטין
הוצאת קדימה
192 עמודים
מרוסית: יונה גונופולסקי

אני אוהב את הוצאת קדימה, אני חושב שזו הוצאה חשובה מאוד ומעניינת ובעיקר מביאה ספרות רוסים שלא הכרנו כאן וזו חשיבותה הגדולה, הספרות הרוסית היא לא רק פרוזה היא ספרות ילדים וספרות מחקר ועוד.
הספר הזה זרק אותי משום מה לספרות של יצחק בשביס זינגר ושל שלום עליכם, מנדלי מוכר הספרים ועוד שהיטיבו לתאר את חיי היהודים בתחום המושב ברוסיה, הריחות, האנשים, חיי הקהילה, הכלכלה, התרבות, היהדות, המסחר ועוד ועוד היו מתוארים בצורה נפלאה בספרים האלה.
לכאורה מדובר בספר מאוד סכמטי עם תיאורים יבשים של חיים היהודים בתקופה ההיא ועם זאת זהו אינו ספר סכמטי בעיני, זהו ספר מרתק שגורם לך להרגיש את היהודים בתקופה ההיא והתיאורים של סובוטין הם מרתקים.
סוסוטין היה כלכלן רוסי שהחל לחקור את הקהילות היהודיות בעקבות פניה מאיש עסקים יהודי שיסייע לו בכתיבת מחקר על יהודי רוסיה האימפריאליסטית והספר הזה מתמקד ביהודי מינסק, וילנה וקובנה, התיאורים נעים מהתמקדות בכלכלה ומסחר וזה מלווה בגרפים ותיאורים סכמטיים ובהמשך ממשיך סובוטין וחוקר את הקהילות על לבושיהן, פולחני הדת, המזון שהם אוכלים ההבדלים בין משפחות אמידות יותר לאמידות פחות גם מבחינת המזון שעל שולחנם, חיי הקהילה, חינוך, שכנות ועוד מגוון רחב של נושאים שעליהם הוא הרחיב מי יותר ומי פחות.
פתח הדבר של גור אלרואי שהביא את הספר לדפוס מרתק לא פחות ומתמצת את מחקרו של סובוטין ומוסיף דברים חשובים מנקודת מבט מחקרית עכשוית.
אני חייב לדבר גם על אריזת הספר, הכריכה הקטיפתית הנעימה למגע משליכה אותנו קצת לספרים של פעם, כריכות קשות, גרפיקה מינימליסטית, מן ספרות יוקרה כזו שכיף להחזיק וכיף לדפדף בה.
מומלץ ומרתק מאוד.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s