חייו המוזרים של איוון אוסוקין / פ.ד. אוספנסקי

חייו המוזרים של איוון אוסוקין / פ.ד. אוספנסקי
הוצאת תשע נשמות
232 עמודים
מרוסית: דינה מרקון

הנובלה המרתקת הזו מעלה את השאלה הפילוסופית שאולי כל אדם חשב עליה פעם בפעם, אם הייתם יכולים לחזור אחורה בזמן ולחיות את חייכם מחדש מנקודה מסוימת ולשנות את מהלך חייכם, האם הייתם עושים זאת? ואם כן, האם בכלל ניתן לשנות או שגורלנו קבוע מראש ואנחנו נחזור על הטעויות שלנו שוב ושוב ושוב? השאלות האלו שאין להם באמת תשובה שכן אנחנו לא באמת יכולים לחיות את חיינו מחדש הן הגרעין של הספר הזה והתמה המרכזית בו.
איוון אוסוקין רק בן 25 וכבר עשה את כל הטעויות האפשריות, הוא איבד את כספו, נשר מבית הספר ונפרד מאהובתו מה שמביא אותו לרצות לסיים את חייו.
אוסוקין מגיע אל קוסם מסתורי ומבקש לחזור לא רק בזמן אלא לחזור 11 שנה אחורה ולהיות שוב נער בגימנסיה כדי לנסות לשנות את מהלך חייו.
הקוסם מזהיר את אוסוקין שגם אם יחזור אחורה הוא יחזור על אותן טעויות מחדש וזה בלתי נמנע אך אוסוקין מתעקש והקוסם מבצע את המשאלה שלו.
לאט לאט אוסוקין מגלה שהקוסם צדק והוא אכן חוזר על אותן טעויות, לכאורה הוא מודע להכל כי הרי הוא חזר להיות נער עם תודעה של אדם בן 25 ועם הידע והנסיון המר של חייו אך זה לא מונע ממנו לבצע את אותן הטעויות.
האם יש דרך לצאת ממעגל האימה הזה? את זה תצטרכו לקרוא בספר.
אוספנסקי היה תלמידו של ההוגה הארמני גיאורג גורדייף שפיתח את "הדרך הרביעית" שבמרכזה המחשבה שהאדם הוא ישות לא מפותחת שלא מגשימה את הפוטנציאל שלה והאדם עצמו נמצא במן כלא בלתי נראה. האדם שבוי במן לופ נצחי ללא שליטה על חייו גם אם הוא חושב שהוא שולט בה זו אשליה.
זוהי נובלה מעוררת מחשבה ועמוקה מאוד הרבה מעבר למשל של אוסוקין והוא בהחלט מרתק לקריאה ומומלץ מאוד.
כדאי מאוד לקרוא.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s