המחצית הטובה יותר / שרון מועלם

המחצית הטובה יותר / שרון מועלם
הוצאת אריה ניר
271 עמודים
מאנגלית: עדי מרקוזה הס

כותרת המשנה של הספר "על העליונות הגנטית של נשים" מעוררת אמוציות לא מעטות אצל שני המגדרים גם הגבריים וגם הנשיים אבל היא גם מעוררת את החשק לפתוח את הספר ולצלול לתוכו ולא משנה באמת מה אנחנו מרגישים כלפיו וזו כבר נקודת חוזקה בספר מסוג זה, הוא מעורר סקרנות.
סקרנות זו מילת מפתח בקריאה של ספר עיוני מסג זה.
שרון מועלם הוא מדען, פיזיקאי ומומחה למחלות גנטיות והספר הזה בא קודם כל להציג עובדות, עכשיו למרות כותרת המשנה המסקרנת ומעוררת הרגשות גם אצל גברים וגם אצל נשים אבל נדמה לי שבעיקר אצל גברים היא מעוררת אמוציות ולמה זה?
אנחנו גדלנו בחברה פטריארכלית מעמדית, לפחות כך בעולם המערבי, זו חברה שמחנכת אותנו שיש מין חלש ויש מין חזק והמין החזק הוא המין הגברי והוא השולט והוא הדומיננטי והוא הקובע ולכל מין יש תפקידים מוגדרים ולמעשה כך היה מאז ומתמיד.
עכשיו, אם בוחנים את זה מבחינה פיזית גופנית אז נכון, הגברים חזקים יותר פיזית, ההישגים הספורטיביים שלהם טובים יותר עקב כך ומאז כמעט שחר האנושות הגבר קבע את סדרי העולם אבל לא על נתונים פיזיים מדבר שרון מועלם אלא על גנטיקה, על השרדות, על נתונים אבולוציונים.
הספר של מועלם שהוא ספר מאוד מעניין נותן לנו נקודת מבט אחרת לגמרי על המין האנושי והוא נכנס עמוק יותר לתוך כל מה שקשור השוני הכרומוזומלי בין גברים לנשים ובעצם זה המפתח ואת הדברים האלה כמעט לא מלמדים ולא שמים על זה דגש.
ההבדלים בין נשים שמחזיקות בכרומוזומים xx נותנים להן יתרון על פני גברים עם כרומוזומים xy.
נשים שורדות יותר, חיות יותר שנים, למעשה מערכת החיסון שלהן עוזרת להן להלחם טוב יותר במחלות כגון סרטן ואף הקורונה ונראה שמבחינה גנטית נשים חזקות יותר פיזיולוגית.
הספר הזה מעניין ונותן לנו השקפת עולם נוספת לגבי ההבדלים בין המינים והוא עשיר בדוגמאות גם מההסטוריה, גם מחוויות שונות ומבוסס על מחקרים ועל עדויות.
מומלץ מאוד.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s