זמן הקוסמים / וולפרם איילנברגר

זמן הקוסמים / וולפרם איילנברגר
ספרי עליית הגג
398 עמודים
מגרמנית: אביעד שטיר

אפשר לומר הרבה על התקופה שבין מלחמות העולם אך קשה לומר עליה שהיא קסומה, בטח לא בגרמניה מלאת התהפוכות ושבורה ממלחמת העולם הראשונה שבה מתחילים ועולים בהדרגה כוחות אופל חזקים.
אך באותה המידה עולים כוחות אינטלקטואלים מבריקים ודווקא מתוך המקום הזה מחשבות חדשות באות לעולם ופילוסופים מבריקים קמים בגרמניה והספר הזה בא לספר את סיפורם של ארבעה פילוסופים גרמנים, מהמבריקים והמשפיעים על המחשבה האנושית במאה העשרים ועל התהפוכות שעברו עליהם בעשור שבין 1919-1929.
ולטר בנימין, לודוויג ויטגנשטיין, ארנסט קסירר ומרטין היידגר נתנו את הטון בעידן הזה ועיצבו את הרוח של השפה והמחשבה הגרמנית כמעט בפעם האחרונה לפני עידן חשוך ואפל, אולי האפל בהסטוריה.
מחבר הספר, וולפרם איילנברגר מביא בצורה מרתקת את סיפורם של הפילוסופים האלו ואת רוח התקופה בספר מקיף שלא רק מביא את סיפורם הביוגרפי של אותם פילוסופים ואת הקשר ביניהם אלא גם את משנתם ההגותית ותפיסתם הפוליטית בנסיבות המשתנות של אירופה דרך משברים אישיים, צומת דרכים בין אם הגותית או בין אם רומנטית או בין אם פוליטית.
העלייה המטאורית של מרטין היידגר ואהבתו לחנה ארנדט, וולטר בנימין שמחפש את דרכו גם להתפרנס וגם להכנס אל האקדמיה, לודוויג וינגנשטיין, גאון ובן למשפחה עשירה שמוותר על הירושה שלו כדי להביא בשורה לעולם ומלמד ילדים עניים וארנסט קסירר שעוסק בכתיבה ומחקר וחולם על המשך הקריירה האקדמאית שלו ובמקביל חווה אנטישמיות על בשרו.
ספר מצוין שקראתי בצורה איטית מאוד ועם הפסקות רבות שכן הוא עמוס בפרטים ומאוד מקיף ועם זאת קריאתו נותנת המון ידע והמון אינפורמציה ומבט על התקופה הזו מנקודה אחרת לחלוטין.
ספר מצוין לאוהבי פילוסופיה והתבוננות הסטורית שונה לחלוטין על אחת התקופות המרתקות בהסטוריה של אירופה וגרמניה.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s