אנומליה / ארוה לה טלייה

אנומליה / ארוה לה טלייה
ספרית פועלים
294 עמודים
מצרפתית: רמה איילון

קשה להגדיר את הז'אנר של הספר הזה, אנומליה אינו ספר מתח כפי שאנחנו מדמיינים או קוראים ספרי מתח, הוא גם לא פילוסופי או מדע בדיוני, נראה שהוא נמצא בין כל הז'אנרים האלו אני קורא לזה "איזור הדמדומים", כשקראתי את הספר הזה הוא זרק אותי לאותו מושג מסדרת הטלויזיה הישנה ההיא, איזור הדמדומים, דברים לא צפויים שנמצאים בין המושג לבלתי מושג, בין המציאות לדברים שלא מוסברים ואולי שם צריך לקטלג את הספר הזה שעוסק בנושאים כבדי משקל, של ייחוד, וזהות ומציאות עד כמה היא אמיתית ועד כמה אנחנו ייחודיים.
בעצם הספר מתמקד בטיסת אייר פראנס ב 10.3.21 מפריז לניו יורק.
על הטיסה ישנם אנשים שונים, כל אחד עם הסיפור שלו.
סופר, רוצח שכיר, עורכת דין מצליחה וקשוחה, זוג פיזיקאים צעיר ועוד ועוד.
הספר גם מספר את סיפורם אך מה שקורה בטיסה ההיא ישנה את חייהם.
במהלך הטיסה המטוס נקלע לאיזו סערה לא צפויה, ונראה שחייהם של הנוסעים נצלו בנס אך מכאן והלאה הסיפור מתפתח למחוזות לא צפויים שמעלים שאלות מורכבות על נושא הכפילות האנושית, נושאים כמו בינה מלאכותית או אפילו רחמנא ליצלן מן מטריקס.
האם אנחנו מי שאנחנו או אולי אנחנו חיים במן תוכנה ויש בה גם תקלות מדי פעם, כאלו לא צפויות.
מה שמעניין אצל הסופר הזה ואולי זה גם מתחבר למבנה הספרותי של הספר הזה הוא שטלייה הוא חבר ולמעשה נשיא קבוצת אוליפו, קבוצה של סופרים ומתמטיקאים שמיצרת מבנים ספרותיים מורכבים וחדשים שנכתבים תוך כפייה מראש של אילוצים או על פי אלגוריתמים שונים, עוד חבר מפורסם בקבוצה זו הוא הסופר הייחודי ז'ורז' פרק.
אחרי שקוראים ומבינים קצת את תפיסת העולם של טלייה מבינים גם את המורכבות של הספר הייחודי הזה שמתחיל בצורה של ספר מתח רגיל לכאורה, דמויות שלכל אחד הסיפור שלה וממשיך בטיסה המסתורית אך מכאן והלאה הוא מקבל תפנית אחרת.
הוא לא קל לקריאה והמורכבות שלו דורשת ריכוז וגם חשיבה קצת שונה וכמו שאמרתי, זהו אינו ספר מתח קלאסי וגם לא פילוסופי אלא יש בו משהו מהכל שמייצר את הייחוד שלו ומעורר בנו מחשבה עמוקה על הקיום הייחודי שלנו.
מומלץ מאוד.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s