האם העולם באמת קיים / יצחק בן ישראל וגיא פינקלשטיין

האם העולם באמת קיים / יצחק בן ישראל וגיא פינקלשטיין
הוצאת דביר
288 עמודים

אחת השאלות הפילוסופיות המורכבות שלכאורה נראות פשוטות עומדת בבסיס הספר הזה.
אתחיל ואומר כי זהו ספר לא קל לקריאה, על מנת להבין אותו לעומק אצטרך לחזור אליו שוב ואולי לקרוא אותו בצורה איטית יותר כי מדובר בכמה מהנושאים המורכבים בפילוסופיה ובעולם המדעי והיה כאן נסיון מוצלח יחסית להנגיש אותו לכל מי שרוצה להבין.
האם העולם באמת קיים? איזו שאלה מורכבת ומרתקת ואת השאלה הזו שהיא בסיס הספר מנסים לפרק בכמה דרכים, קודם כל מבחינה פילוסופית ואז מבחינה מדעית פיסיקלית ואז רנחנו עוברים מסע, מסע דרך הפילוסופיה של קאנט ועד תורת הקוונטים.
מודה שקאנט הוא אחד הפילוסופים הקשים ביותר להבנה עבורי ולא רק עבורי, ספריו ממה שאני קראתי או ניסיתי לקרוא לא היו מובנים לי ללא פרשנות לצידה או ללא הנחיה ואדם שהנגיש לי את הטקסט, כאן האדם הזה שמנסה להנגיש לי את הטקסט זו המחברת גיא פינקלשטיין שבאה לנסות ולהסביר לנו את האפיסטמולוגיה של קאנט.
אני לא אכנס לעומק הטקסט שכן מורכבות של קאנט קשה אפילו בסקירה אבל אומר שהקריאה בו הבהירה לי כמה מושגים שהיו קשים לי בעבר.
ההתמקדות בתפיסה הפילוסופית של קאנט מתמקדת בנסיון לתמצת את ספרו "ביקורת התבונה הטהורה" וזה כבר מומלץ למי שהתקשה בעבר עם קריאת ספר פילוסופי חשוב זה (ביניהם אני).
החלק השני של הספר בא לפשט לנו את עולם הפיזיקה דרך שרדינגר, איינשטיין, ניוטון ועוד ולנסות לחבר אותנו ולהסביר לנו בפשטות את תורת הקוונטים והקריאה גם פה קשה כי הנושא הוא קשה אבל שווה לשבת עליו שוב ולנסות להבין אותו.
החלק השלישי מייצר את החיבור בין התפיסה הפילוסופית של קאנט ותורת הקוונטים.
זה מאוד מאתגר לקרוא בספר הזה וזה דורש השקעה, השקעה מוחית, שקט נפשי והרבה זמן פנוי.
אני חייב לומר שלמרות שנהניתי ללמוד דברים חדשים בהרבה קטעים הרגשתי אבוד ועם זאת זה מסוג הספרים שארצה לחזור אליהם כשמוחי יהיה צלול יותר שכן זהו ספר מעשיר מאוד שעוסק בנושאים מורכבים מאוד.
בהחלט שווה להשקיע בקריאתו.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s