עולם קטן / דרור בורשטיין

עולם קטן / דרור בורשטיין
הוצאת בבל
347 עמודים

יש לי חיבה רבה לפרוקי רגליים, גם כאחד שמגדל וגידל וגם כמתבונן, יצא לי לשבת הרבה מול הטרריומים שלי ולצפות במקלונים ובתיקנים הלוחשים שהיו לי ולראות אותם בשקט שלהן, במורכבות שלהן ולהשתאות.
הרבה יותר מדהים לצפות בהן בטבע אבל גם הרבה יותר קשה לעקוב אחריהם לאורך זמן ועדיין אנחנו דרכם יכולים להבין עד כמה העולם שלנו מורכב, מיוחד ושונה.
דרור בורשטיין שהוא בעיני מעין פילוסוף של המרחב חוקר גם הפעם מרחב שפחות מוכר לנו, בספרו "אדם בחלל" בורשטיין חקר מרחב אחר ונראה שעבור החרקים העולם שלנו עצום כמו אדם המתבונן במרחב האינסופי שמעליו.
חיכיתי לספר הזה מהיום ששמעתי עליו, מיהרתי לרכוש אותו ולהנות ממנו ואני גמעתי אותו בזמן קצר הרבה יותר ממה שחשבתי כי נסחפתי לתוכו, לכתיבה של בורשטיין ולתכנים הכה מעניינים.
קשה לקרוא את הספר הזה מבלי להיות בפה פעור נוכח העובדות המובאות בו על חרקים, התנהגויות של חרקים ועובדות מדעיות מרתקות ומפעימות אך הספר הזה עוסק לא רק בעובדות ובמדע הוא אינו ספר מדעי הוא ספר הגותי שמנסה להבין ולהכיר לא רק את החרקים אלא את הקשר שלהם עם המין האנושי.
כמעט בכל פרק המחבר מייצר לנו קשר בין החרק המסופר עליו לבין עולם הספרות, השירה והאמנות שהם אנושיים, החיבור אינו תמוה, האדם כותב על מה שמובן ועל מה שאינו מובן לו ודרך כתיבתם של משוררים וסופרים אנחנו למדים לא מעט על איך הם תפסו את העולם, את עולם החרקים, את היופי, הקסם והפחד.
כל ספר עוסק בחרק אחר שבורשטיין למד עליו, חקר אותו וגם חקר מה כתבו עליו במרוצת השנים, תיקנים, חגבים, פרפרים, חיפושית, זבוב ועוד חרקים שונים ומעניינים, אפשר היה לייצר מהדורה שניה של הספר הזה עם חרקים שלא קיבלו את הבמה כאן כגון גמל שלמה, עכביש ועוד אך נראה שהבחירה בכל חרק שמופיע כאן לווה במחשבה רבה וחקר רב.
ספר פואטי נהדר על עולם שמעט מאוד מוכר לנו וכמה מרתק הוא.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s