עולמו של מקיאוולי / הלי זמורה

עולמו של מקיאוולי / הלי זמורה
הוצאת מאגנס
278 עמודים

עולמו של מקיאוולי הוא בעיני אחד מספרי העיון הכי חשובים שקראתי השנה והוא הרבה יותר מביוגרפיה על חייו וזה מה שהופך אותו למעניין כי ככל שקוראים ומבינים את מקיאוולי ואת כתביו מבינים שהוא הבין את העולם הפוליטי מאז ועד היום הרבה הרבה יותר טוב מאשר הרבה מאוד פוליטיקאים שלנו.
מקיאוולי הוא אחד ההוגים הפוליטים המושמצים ביותר בהסטוריה אולי רק קרל מארס משתווה לו בכמות התיעוב כלפיו ואף מקיאווליזם הפך לכינוי גנאי בכל מה שקשור לפוליטיקה נכלולית וכוחנית אבל במובנים רבים אפשר לומר שמקיאוולי צדק וזו לא ססמא ואולי זו נקודת המפתח בכל מה שקשור לתפיסות של הנהגה פוליטית שכן מבחינתו של מקיאוולי יש בחירה חדה וברורה בין מוסר לפוליטיקה ולמראית עין עם כל הצער וכל מה שאנחנו רואים זה שמקיאוולי הבין את פני השטח והבין איך מנהיגות מודרנית נראית או איך אפשר לשלוט.
מקיאוולי לא אהב את האנושות, הוא היה מה שאנחנו קוראים לו היום מיזנטרופ, הוא טען שאין ניצוץ של טוב בטבע האנושי בגלל האנוכיות שלנו ושקונפליקטים חברתיים לא בלתי נמנעים אלא רצויים.
הספר המעולה הזה סוקר את חייו של מקיאוולי, את עלייתו למקומות גבוהים במנגנון הפוליטי של עיר המדינה פירנצה , כמו שהיתה לו עליה גם היתה לו נפילה ומקיאוולי שהואשם האשמות לא קלות נכלא ועונה קשות בידי משפחת מדיצ'י שחזרה לשלוט בעיר ולאחר שחרורו הוא התחיל לכתוב את הנסיך, אולי החיבור המשפיע ביותר שלו ואחד החיבורים הפילוסופים החשובים שנכתבו מאז ומעולם שכן ההשפעה שלו על חיינו ועל הפוליטיקה המודרנית היא עצומה.
מכאן והלאה הספר הולך ומתאר את מה שכתוב בנסיך ומנתח אותו וכן ממשיך ומתאר את השפעת הגותו של מקיאוולי על מגוון תחומים בחיינו.
עולמו של מקיאוולי הוא ספר מעשיר בצורה בלתי רגילה, מעניין, מקיף ומלמד המון ואנחנו לא חייבים לחשוב כמו מקיאוולי או להסכים איתו אבל אפשר לראות איך הוא קרא את המפה הפוליטית כבר לפני 500 שנה והבין לאן האנושות הולכת ומה צריך להיות כדי לשלוט ואין כמו מה שקורה היום בעולם כדי לראות שתפיסתו הכתה שורשים כמעט בכל מקום מכאן ועד רוסיה.
ספר חשוב ביותר ולא פחות מכך, מעניין מאוד.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s