אוסף צדפים /דניאל עוז

אוסף צדפים / דניאל עוז
ידיעות ספרים
120 עמודים

לעניות דעתי הכנה לא הספר של דניאל עוז ולא הספר של גליה עוז היו צריכים לצאת לאור, בעיני זו רכילות צהובה גם הספר של גליה וגם הספר של דניאל, אבל מהרגע שהספר של גליה יצא לאור אין יותר מוצדק ממה שדניאל עשה כאשר בא והציג את הצד השני של הסיפור מבחינתו.
אני מודה, עוד כשקראתי את הספר של גליה עלו בי תחושות פקפוק רבות לגבי סיפורה, זה לא מקומי לקבוע מה היה או לא היה אבל לא ראיתי בו הורות מרעילה ולא ראיתי את הדמות הדמונית שניסו להציג בה את עמוס עוז דרך התיאורים של גליה שלמעשה מתמקדת בכמה אירועים בודדים שניתן לספור אותם על אצבעות כף יד אחת וגם הם לא היו חריגות במיוחד אולי למעט אותו אירוע בו היא מתארת מקרה אלימות של עמוס כלפי אשתו נילי.
אך כאן העדות של דניאל ושאר בני המשפחה סותרים את מה שגליה מספרת ואז נשאלת השאלה מי דובר אמת והאמת היא שלא מתפקידנו לקבוע זאת.
עקבתי במשך שנה אחרי השיפוטיות הרבה שעברו דניאל, פניה ונילי ברשתות החברתיות וראיתי איך אנשים רבים ברשתות הפכו אותם למשפחה מרעילה ומשפחה שמתכחשת להורות מרעילה ומשפחה מכחישת אלימות וכאב לי עליהם.
דניאל יודע לכתוב והוא כותב את הספר הזה מדם ליבו, הוא לא בא לומר שאביו היה קדוש אלא לתאר את האירועים כפי שנצפו מנקודת מבט אחרת שלו בין אם היה ונוכח ושל אחותו או אחרים.
הספר הוא למעשה כתב הגנה לכל דבר.
דניאל מתאר את היחסים עם אחותו, את היחסים עם אביו, את קורות האירועים המדוברים עליהם בספר של גליה.
לטעמי האישי שני הספרים יעלמו מהתודעה ולא יתפסו מקום לא במורשת עוז ולא בשינוי של תודעתו הציבורית, כי אין בהם שום דבר משמעותי שמעיד שעמוס עוז היה שונה מאלפי הורים בשנות השבעים והשמונים בקיבוץ שרובו ככולו היה מוגבל ובעייתי בכל מה שקשור לקשרי משפחה ומורכבויות של משפחה ואני יודע כי גדלתי בקיבוץ של הלינה המשותפת בתחילת שנות השמונים בשני קיבוצים שונים ובמידה מסוימת חוויתי אלימות וניכור בעיקר במשפחה הראשונה אליה הגעתי.
עמוס לפי עדות גליה לא היה דמוני ולא היה שונה מהורים אחרים בתקופה ההיא והספר של דניאל רק חידד אצלי את הנקודה הזו.
האם הספר ראוי לקריאה? אני חושב שללא קריאת הספר של גליה אין לו משמעות כי הוא מחובר אחד לשני ולכן מי שקרא את הספר של גליה ראוי שיקרא ספר זה.
נגע לליבי הסיפור וכל מה שהמשפחה עוברת וכולי תקווה שכולם שם יזכו לקצת נחת בהמשך.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s