קיסרות אדומה / ניצן דוד פוקס

קיסרות אדומה / ניצן דוד פוקס
ספרי ניב
339 עמודים

לפני כמה שנים קראתי את שני הכרכים שכתב מרטין ז'אק על סין ונקרא "כשסין תשלוט בעולם" הספר של ז'אק מנסה לנבא במידה מסוימת בהתאם להתפתחויות העולמיות איך יראה העולם כשסין תהיה המעצמה הבכירה והספר הזה של ניצן דוד פוקס מתאר סיפור אחר לגמרי, הוא מתאר את סין דהיום, את שאיפותיה הפוליטיות והכלכליות בהווה אל מול התפתחותה של סין למה שהיא היום דרך סקירת ההסטוריה המודרנית שלה.
הספר הזה של פוקס הוא ספר מרתק, סין השתנתה מהרגע שהמפלגה הקומוניסטית השתלטה עליה וכמו שסין השתנתה גם הרצון שלה להשפיע על העולם השתנה.
בשנים האחרונות אנחנו שומעים יותר ויותר על סין כמעט בכל היבט ולא רק בהיבט הכלכלי, חברתי, פוליטי, לצערנו העולם משתנה בגלל סין גם בזכות או בגלל הנגיף שתשפיע על חיי כולנו ונראה שהכל מגיע מסין, כלכלה וגם השפעות ביולוגיות כאלו ואחרות. הספר לא עוסק בכלל בקוביד אלא אך ורק בסיקור ההסטוריה המודרנית של סין בעבר ובהווה כדי שנבין יותר טוב את שאיפותיה.
פרק נכבד מהספר מתייחס להווה ולמנהיגותו של שי ג'ינפינג.
דרך מנהיגותו של ג'ינפינג אנחנו לומדים על התנהלות סין כיום, על פגיעה בזכויות אדם ועל המפלגה הקומוניסטית, המבנה שלה והרצונות שלה לשמור על כוחה בכל מחיר.
נראה כי המפלגה הקומוניסטית כאן כדי להשאר ועושה הכל כדי לשמר את כוחה ובניגוד לתחזיות עבר שחשבו שסין בדרך למשטר אחר ליברלי יותר ודמוקרטי יותר, לכן הבנת ההווה טובה יותר מחיזור העתיד עם כל הכבוד לספרו המרתק של מרטין ז'אק.
הספר דן ביחסים מול ארצות הברית וגם להבין למה סין פועלת כל כך בישראל, חופרת מנהרות תת קרקעיות ומעורבת בטכנולוגיה ותחבורה, סין מבקשת גם ללמוד מאיתנו, לצרף אותנו לדרך המשי החדשה, ישראל גם היא מבקשת להתקרב לסין וכל זאת מבלי לפגוע בברית המיוחדת עם ארצות הברית שמקיימת תחרות מסויימת עם הסינים.
הספר של ניצן דוד פוקס מרתק ומעניין, עשיר באינפורמציה ומלמד המון על סין ונראה שנעשה כאן מחקר מרתק של ממש.
מומלץ לקרוא.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s