האנאלפביתית / אגוטה כריסטוף

האנאלפביתית / אגוטה כריסטוף
הוצאת תשע נשמות
75 עמודים
מצרפתית: ארז וולק
ציורים: בועז נוי

אחחחחח איזה ממתק ספרותי זה, אגוטה כריסטוף שספרה המחברת הגדולה טלטל כמעט כל מי שקרא בו מוציאה ממואר קטן אבל כל כך יפה ופיוטי אבל לפני שאגע בממואר עצמו אני רוצה להתייחס לקונספט של הספר הזה ולבחירה לעטר אותו במשיכות המכחול של בועז נוי, נראה כאילו זה מתבקש שיהיה מן חיבור כזה בין ציורי שמן על נייר שנעים בין האבסטרקט לצורני, ציורים שאין בהם כמעט קו, הכתם הוא שמייחד אותם והם מתארים נופים, זכרונות אורבניים וחפצים שמעלים זכרונות.
החיבור בין משיכות המכחול המילוליות של אגוטה כריסטוף שעוסקת בספריה בזכרון לבין משיכות המכחול של צבעי השמן משלימים זה את זה ולא רק מעבים את הספרון הזה בדפיו אלא בעומקם של תכניו.
כמה מעט מילים יש בספר הזה אבל כה הרבה עומק ותוכן, אגוטה כריסטוף מתארת 11 זכרונות ילדות שנעים בין אהבתה לקריאה ולכתיבה ולהיותה מהגרת שמחפשת מחדש את השפה ואת נוכחותה בין המילים ובעולם.
הזכרונות נעים בין ילדותה, אחיה, הפנימיה בה היא למדה, מותו של סטלין והמאבק שלה למצוא את השפה מחדש, לכתוב, לקרוא ולהבין את העולם.
את הממואר המרגש הזה הקורא מסיים בשעה אחת אבל התוכן, ההבנה של שפה או העדר שפה משנה את מי שאנחנו משנה את תפיסתנו ואת מקומנו בעולם, החוויה של להיות פליט מביתך, האובדן, הבדידות והרצון למצוא את עצמך מחדש אלו דברים שנשארים עם הקורא.
כתיבתה של קריסטוף מצומצמת ומדויקת, פיוטית בעיני, עדינה ורגישה ויש בה המון תוכן ועומק רגשי.
אהבתה לכתיבה ולקריאה ניכרים בכל מקום, הכאב של עזיבת המולדת וההסתגלות למקום החדש ניכרים גם הם.
ספר מרגש.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s