מדריך לציור ולקליגרפיה / ז'וז'ה סאראמאגו

מדריך לציור ולקליגרפיה / ז'וז'ה סאראמאגו
הספריה החדשה
253 עמודים
מפורטוגזית: מרים טבעון

ספר הביכורים של סאראמאגו למעשה חותם את סדרת התרגומים המופתיים לספריו בהוצאת הספריה החדשה, למרות שזהו הספר הראשון שהוא כתב הוא פרסם אותו רק 30 שנה לאחר מכן והכתיבה בספר הזה שונה לחלוטין מספריו האחרים.
זהו ספר מצד אחד לא קל לקריאה, הוא רובו הגיגים, מחשבות ותובנות של אמן באמצע שנות חייו ומצד שני לא יכולתי להפסיק לקרוא אותו, כמיט כמו זרם תודעה מחשבתי של אמן שמחפש זהות שמחפש את האמת בתוך האמת.
כתיבה בגוף ראשון אינה מאפיינת את הרומנים המעולים של סאראמאגו וכאן הספר הזה חורג מסגנונו הייחודי ועם זאת עדיין קל לזהות את סאראמאגו במוטיבים, בדימויים ובאיכות הכתיבה.
גיבור הספר הוא צייר בינוני שמתפרנס מציור דיוקנאות לבני ליסבון, כאלו שיש להם כסף לשלם עבור דיוקן, יום אחד מגיע אליו תעשיין עשיר ששמו בספר הוא ס', הצייר מצייר את ס' כפי שהלקוח רצה אך בתוכו לא היה מרוצה ויוצר בסתר דיוקן שני של התעשיין כפי שהוא הצייר רואה אותו.
גם ממנו, מהציור השני הצייר לא היה מרוצה והוא החליט לעבור לכתיבה, אולי בכתיבה הוא יצליח למצוא את מה שמטריד את מנוחתו ואת מה ומי שהוא בעצם, אולי הוא ימצא את התערים שבין שני הציורים ואת זהותו שלו.
הכתיבה עצמה שהיא מהות הספר נעה בהמון מרחבים, המרחב האמנותי, המרחב הנפשי הפסיכולוגי, המרחב הפיזי והקריאה בחלק זה של הספר מרתקת.
הספר עוסק בנושאים רבים כמו מדינה, חברה, אמנות וציירים, אהבה ועוד ונראה שמרכזת כל דבר שהאמן יכול כדי למצוא את זהותו ואת מה שהוא לא מצא דרך הדיוקנאות ובמיוחד דרך הדיוקן האחרון.
בין לבין הצייר מפתח רומן עם מזכירתו של התעשיין וחבר שלו נעצר על ידי הדיקטטורה הסאלאזרית והוא מעונה בכלא.
ספר מרתק, לא קל לקריאה ועם זאת מרתק ביותר.
מומלץ.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s