נובלת שחמט / שטפן צווייג

נובלת שחמט / שטפן צווייג
הוצאת תשע נשמות
90 עמודים
מגרמנית: הראל קין

פרויקט שטפן צווייג של תשע נשמות הוא בעיני אחד הדברים הכי מסעירים שקרו כאן בשדה הספרות המתורגמת בשנים האחרונות, רוב הנובלות הרי תורגמו בעבר אבל יש תחושה מופלאה לראות אותם מחדש על מדף הספרים כסדרה מעוצבת ומפוארת.
צוויג הוא סופר שהיכולת שלו לחדור אל נפש האדם ואל נפש הקורא היא מופלאה והחיבור הזה בין שחמט לנפש האדם הוא חיבור כמעט טבעי.
בשנה האחרונה גם בזכות גמביט המלכה השחמט קיבל עדנה מחודשת למשחק שלא נס ליחו ולכן יש תחושה שתרגום הנובלה המופלאה הזו של צווייג הגיעה בטיימינג הכי מדויק שרק אפשר.
נובלה כל כך מצומצמת בטקסט אבל העומק שבה והתחושה שהקורא מקבל כשהוא מסיים לקרוא אותה היא תחושה שלא מרפה, צוויג משאיר את הקורא במחשבות על הספר כמו נובלות אחרות שלו שעוסקות בנפש האדם וזו גדולתו של הסופר הזה.
לי היתה תחושה שמדובר במן מיני אוטוביוגרפיה של הסופר שעשה את דרכו באותן השנים מאירופה לברזיל שם סיים את חייו והפעם מדובר באלוף העולם לשחמט, מירקו צ'טנוביץ שנוסע על ספינה מניו יורק לבואנוס איירס.
צ'טנוביץ עלה לגדולה כאדם פשוט וחסר השכלה ששחמט זה כמעט הדבר היחידי שידע לעשות וידע לעשות אותו הכי טוב בעולם, הוא מנצח בספינה כמה נוסעים עד שהוא נתקל בנוסע אחד, אלמוני שנמלט ממולדתו ומתנהל ביניהם קרב מוחות מסעיר שביניהם סיפור מסעיר לא פחות.
השחמט הוא הכלי המחבר ביניהם והוא גם המשחק שמייצר את המתח הפסיכולוגי בין הדמויות.
מה היה סיפורו של האיש שנמלט מוינה בעיצומה של מלחמת העולם השניה האיומה ואיך הסיפור קשור לשחמט את זה תצטרכו לגלות שכן אצל צוויג גורם ההפתעה הוא חלק מהיכולת שלו לספר סיפורים גאוניים ולכן לא אהרוס את חלק זה של הסיפור.
השחמט הוא כלי מחשבה, כלי תכנון ואסטרטגיה, הוא משחק לאנשים חושבים, מפותחים ומתפתחים, הוא משחק של טקטיקה וחשיבה קדימה של כמה וכמה מהלכים.
נובלה גאונית ומרגשת של סופר ענק.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s