פני השטח, הפלסטינים מבט מבפנים / אוהד חמו

פני השטח, הפלסטינים מבט מבפנים / אוהד חמו
הוצאת כתר
296 עמודים

נראה שאין תקופה שספר כזה לא יהיה אקטואלי עבורו כי הפלסטינים ועצם קיומם במרחב שלנו הוא מוחשי ונוכח בכל רגע ומצד שני אין אנו יודעים עליהם כלום, אנחנו חיים במן בועה כזו, הם חיים בבועה משלהם והנתק הוא עצום כמו גם האיבה, השנאה, הבורות וכמה טוב שיש אדם כמו אוהד חמו שמכיר אותם באמת מבפנים דרך כתבותיו, ראיונות שהוא ביצע, קשרים שיש לו עם האוכלוסיה הפלסטינית בגדה ובעזה ועוד.
כבר עשרים שנה שאוהד חמו מסקר בתקשורת את הפלסטינים, נמצא במקומות שישראלים לא דרכו ולר ידרכו בהם אם הם לא כוחות בטחון או כתבים כמוהו וכאן בספר זה חמו מביא לנו תמונת מצב עדכנית על מה שמתחולל בגדה וברצועה דרך ראיונות, שיחות וסיפורים מהשטח, מפגשים עם אנשים ומנהיגים מקומיים, ביקורים בבתי הכלא ונסיון להנגיש לקורא הישראלי בעברית את המציאות הפוליטית בגדה, השאיפות הלאומיות, המורכבות שבחיים תחת מצור וכיבוש, המתחים הפנימיים וחילוקי הדיעות שקיימים באוכלוסיה זו, הפערים בין בגדה לבין הרצועה ועוד נושאים רבים.
הספר מאוד מעניין וחמו כותב בצורה בה הוא מדבר בטלויזיה, בגובה העיניים., בצורה מונגשת ונוחה שקל להבין אותה וקל לנסות לראות או להכנס לכמה רגעים לנעליים של אוכלוסיה שעוינת לנו, שרואה בנו סכנה קיומית לשאיפות שלה כפי שאנו חושבים עליה.
חמו מנהל שיחות, מספר על חוויות מרתקות, מנסה לתת לנו את תפיסת העולם הפלסטינית, מתאר את החיים בכלא דרך עיניהם של האסירים הבטחוניים ואני נהניתי מאוד מהקריאה של ספר זה ומרגיש לי שמה שאני חושב שידעתי על הפלסטינים הוא לא תמיד מה שנכון.
ספר מרתק, קריא ונגיש שבתקופה בה ישראל מכוננת הסגמי נורמליזציה עם מדינות ערביות שמרוחקות מאיתנו והמציאות במזרח התיכון משתנה כך גם משתנים לא מעט דברים בקרב ההנהגה של הפלסטינים והאזרחים שאולי צריכים לעשות התאמות מחדש לגבי הדרך בה הם בוחרים ללכת.
ספר מרתק בעיני שיצא בעיצומה של תקופה מרתקת.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s