עניינים אנושיים / קארין טואיל

עניינים אנושיים / קארין טואיל
הוצאת אריה ניר
301 עמודים
מצרפתית: שי סנדיק

יש בספר כזה מנעד גדול של רגשות שהקורא חווה, היה לי מאוד מעניין לגשת לספר הזה והרגשתי אחרי שקראתי את הכריכה האחורית שמורכבות הנושא אינה פשוטה בכלל.
אבל למרות הנושא המורכב והקשה שהספר עוסק בו סיימתי את קריאתו ביום אחד והתקשיתי להניח אותו מהיד, לאורך כל הקריאה חשבתי לעצמי איך אני הייתי נוהג כהורה, איך אני הייתי נוהג במקום הדמויות ואיך היתי מגיב לסיטואציות.
משפחת פארל היא משפחה פריזאית לכאורה מוצלחת מאוד, האב ז'אן הוא פרשן פוליטי מוצלח ומוערך והאם קלייר היא סופרת ופעילה פמיניסטית, היא צעירה מז'אן בלא מעט שנים ולהם נולד ילד בשם אלכסנדר, אלכסנדר נחשב כילד מוצלח וחכם שהתקבל לאוניברסיטת סטנפורד היוקרתית בארצות הברית.
אבל הכל שם מושלם רק למראית העין, בפנים זוהי משפחה מפורקת, כל אחד מבני הזוג מנהל חיים כפולים ומנהל קשר עם מאהבים ומאהבות והבית די מפורק אבל החשיבות להראות כלפי פנים למען התדמית של ז'אן בעיקר שלא מעוניין בפרשיות ושערוריות שנוגעות לשמו.
קלייר כפעילה פמיניסטית מגינה לא מעט על נשים שנאנסו ולצאת כנגד תרבות האונס אבל הכל מתהפך כשאלכסנדר מואשם באונס ולא סתם באונס אלא באונס של בתו של המאהב של קלר, העסק הופך להיות מורכב מאוד עבור כולם, אלכסנדר שלקח את הנערה לבילוי אנס אותה כך לפי טענת הנערה בחדר אשפה.
קלר נקרעת בין תפיסת עולמה הפמיניסטי לבין רצונה להגן על בנה, ז'אן מקבל גם הוא מכה וטלטלה רצינית בעבודתו ובחייו האישיים ואלכסנדר טוען לחפותו ומסביר את הסיטואציה.
מה שעשתה כאן הסופרת זו מניפולציה ספרותית מוצלחת שגורמת לקורא להזדהות עם כל הדמויות ולשים את כל מה שהם חושבים על מקרים שכתובים בעיתונות בצד, אנחנו מרגישים הזדהות עם מילה ויצמן הנאנסת ומרגישים בצורה מסוימת גם הזדהות עם אלכסנדר ועם טענותיו, הכתיבה המניפולטיבית הזו לא פשוטה עבור הקורא, שאנחנו נזדהה עם האנס? אבל אנחנו רואים שיש כאן מורכבות שאינה שחור ולבן והספר הזה מעורר הרבה תהיות על המורכבויות שיש במקרים כאלו.
קלייר היא דמות טראגית במיוחד ואני חושב שהיא נמצאת בצומת בין היותה אם לבין תפיסת עולמה והאג'נדה המובילה אותה.
בדרך כלל איני אוהב ספרים שמעורבים בהם דיונים משפטיים אבל כאן החלק הזה מעניין מאוד.
בכלל מדובר בספר מעניין ומורכב שמעורר בצופה תחושות מעורבות לא פשוטות.
מומלץ לקרוא.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s