סיפורו של ניצול / גבריאל גרסיה מארקס

סיפורו של ניצול / גבריאל גרסיה מארקס
הוצאת עם עובד
131 עמודים
מספרדית: ליה נירגד

הספר הזה הוא מעניין מכמה סיבות, קודם כל הסיפור של הניצול, אמנם אין כאן משהו שלא שמענו בעבר מניצולי ספינות טרופות אבל הדרך בה הוא מסופר מעניינת גם בגלל כתיבתו של מארקס, הסיבה השניה היא התחקותו אחר תחילת הקריירה הספרותית של מארקס ועבודתו ככתב בעיתון והסיבה השלישית היא שהספר הזה מביא לנו סיפור מהשחיתות השלטונית של קולומביה באותה התקופה שבה שלט הגנרל גוסטבו רוחס פיניליה.
הניצול, לואיס אלחנדרו ולסקו כבר סיפר את סיפורו והתפרסם עוד לפני שהגיע לעיתון שבו מארקס עבד ומארקס אהב את הסיפור ובעיקר את הקשר של מה שקרה לשלטון בבוגוטה.
המחשתת של חיל הים הקולומביאני שיצאה מחופי ארצות הברית בדרכה לקולומביה טבעה במים, כל המלחים נספו מלבד ולסקו שנאחז ברפסודה שמלבד משוטים לא היה בה כלום, בדיעבד התברר מסיפורו של ולסקו שהמחשתת היתה מלאה בסחורות אזרחיות מוברחות ולמעשה מטען העודף הזה לא היה אמור להיות על אותה משחתת, כמו כן לא היה מספיק סירות הצלה עבור המלחים והשלטונות הקולומביאנים ניסו להסתיר זאת עד שולסקו סיפר זאת.
ולסקו ששהה על הרפסודה עשרה ימים ללא אוכל ומים מלבד חלק מדג שהוא הצליח לתפוס הצליח למרבה הפלא לשרוד את המסע הבלתי אפשרי הזה ומארקס פרסם את הסיפור בחלקים בעיתון שהוא עבד בו.
כתוצאה מהסיפור ומהחשיפה ולסקו סיים לשרת בצי ומארקס נשלח לפאריז מטעם העיתון במן סוג של גלות.
ספר מעניין של מארקס שמה שעושה אותו מעניין זה בעיקר הסיפור בתוך הסיפור, סיפורים של ניצולים כבר שמענו בעבר אבל ההקשר לשחיתות השלטונית הופך את הסיפור לעסיסי יותר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s