ירח / דורי פינטו

ירח / דורי פינטו
עם עובד
315 עמודים

ישנו איזה ביטוי שמאוד מתאים לתיאור הספר הזה, ביטוי קצת קלישאתי אבל כשקראתי את הספר הזה חשבתי עליו "החיים עצמם" ודורי פינטו די מתעתע בקוראים עם שם הספר כי כשלמעשה הנושא הכי מסקרן ובוער באותה תקופה בה הספר מדובר הוא אותה טיסה של אפולו 11 לירח והמתנה לנחיתה עליו של ניל ארמסטרונג וצוותו בעצם כאן על פני הקרקע בפלנטה שלנו איפה שאנשים לא ממריאים בחלליות מתרחשת מציאות.
ופינטו בחר למקם את המציאות בשכונה ירושלמית קטנה בה הוא מספר את סיפורם של כמה תושבים ביום אחד גורלי והסטורי כשמעל כולם מרחף עורב.
מעניינת הבחירה בעורב דווקא כציפור שמלווה את הסיפור כי לעורב יש משמעויות רבות וחלקן מיסטיות.
אחד מתכונות העורב לפי התרבות השמאנית נאמר היא שהעורב היא צופור מאזנת בין חוקי החברה לבין הקיום והבריאה ובספר זה יש איזו חלוקה כזו מעניינת בין מה שקורה על פני הקרקע באותה שכונה ירושלמית ואותן דמויות לבין ארמסטרונג, אולדריך וקולינס שמרחפים להם שם לקראת הנחיתה על הירח.
הדמויות עצמן בסיפור שונות זו מזו ומאפיינות את המיקרוקוסמוס של החיים הירושלמיים באותה התקופה, ילד קטן, עולה חדשה, פועל ערבי אילם ועוד, כל דמות מתנהלת בחייה ופינטו נותן לנו הצצה לחיים פשוטים של אנשים רגילים כמוני וכמוך כשברקע ההילה הזו, הציפייה הזו למה יקרה אלפי קילומטרים מאיתנו.
זה ספר שאין בו באמת עלילה מסודרת ובכל זאת זה מתחבר לנו לספר שלם שהוא אמנם ספר ביכורים אבל התחושה היא של בשלות.
לא ספר שגרתי ולא שבלוני, הוא אחר והוא מומלץ.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s