הפואטיקה של החלל / גסטון בשלאר

הפואטיקה של החלל / גסטון בשלאר
הוצאת בבל
389 עמודים
תרגמה מצרפתית והוסיפה אחרית דבר: מור קדישזון

מעניין שעד כה לא תורגם אף ספר של בשלאר לעברית והפואטיקה של החלל הוא למעשה הספר של הפילוסוף המרתק הזה.
הספר הזה מלא בציטוטים מופלאים ורק איתו אפשר למלא סקירה שלמה אבל למרות שזה ספר פילוסופי כה עמוק וכה מעניין אני אנסה לתמצת את הסקירה הזו כדי להעביר לכם את הנקודות העיקריות שלה.
בשלאר בוחן מרחבים שמקיפים אותנו בצורה פנומנולוגית, בצורה מקורית ופואטית הוא חוקר את אותם מרחבים, את החללים הביתיים כמו הבית בשלמותו, המרתף, עליית הגג, המדרגות, פינות הבתים ואיך אותם מרחבים משפיעים על ההכרה שלנו, איך אותם חללים מאפשרים לנו להגדיר את עצמנו, הוא מתאר את המשמעויות החברתיות והתרבותיות של השפעת החלל עלינו ושאנחנו לוקחים כל פעם משהו איתנו מכל מקום שגרנו בו. הפרק המשמעותי והארוך ביותר בספר מתייחס לבית, הוא בוחן אותו יחד איתנו בדימויים פואטיים ויצירתיים איך הבית משפיע על החלימה שלנו, אינטימיות וזכרוןץ
אחד הדברים המעניינים שעושה בשלאר בספר הזה זה שהוא מביא את אותם דימויים מעבר לפנומנולוגיה שלו דרך שירה, הוא מביא ציטוטים מקטעי שירים של משוררים שמדברים על החללים האלו ומנתח אותם וכך מחבר את הקורא לפואטיקה בכל מה שקשור לתפיסת החללים בעיני בשלאר.
בשלאר מתמקד לא רק בחלל הבית על כל הביטיו אלא הולך למקומות כמו קן וקונכיה כדי לנסות לפענח את מושג החלל והבית הוא נע בצורה פואטית מן המרחב הגדול ביותר למרחב הקטן ביותר שהוא המניאטורה הוא הולך למגירות ולארונות ולתיבות ובכל אחד מהן הוא מביא את התובנות המעניינות שלו.
בשלאר הוא פילוסוף שמחובר לפואטיקה, לנשמה, לשירה ונראה שהוא מנסה להעביר אותנו חוויה אחרת לחלוטין כמו חיבור לפנימיות ולראשוניות כשאנחנו רואים חפץ לראשונה איך אנחנו מתייחסים אליו איך אנחנו מנתחים אותו וכך הוא מנסה לעשות עם החללים הכה מוכרים שלנו שקשה לנו כבר לראותם באור אחר.
מומלץ.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s