חשבונות פתוחים / מרטין קוהן

חשבונות פתוחים / מרטין קוהן
תשע נשמות
176 עמודים
מספרדית: ארז וולק

לפני כמה שנים הגה ביבי נתניהו בהקשר אחר לחלוטין מהנראטיב של הספר את הביטוי "החיים עצמם" וכשסיימתי לקרוא את הספר הזה שאני כותב עליו כרגע זה הביטוי שעלה לי בראש כי מה שעובר על גיבורנו ליטו חימנס הקשיש זה בדיוק "החיים עצמם".
מכל סדרת פה לאוזן שרובה באמת מעולה הספר הזה די דיכא אותי, הוא מעניין ומעורר שאלות רבות, פותח נושאים רבים לדיון על מצבו של האדם ובדידותו, החיפוש הנואש אחר ריגושים בכל מחיר כדי קצת להפיג את המצב המייאש של החיים, ריגושים מיניים, ריגושים ספורטיביים, כל דבר שיכול להציא אותו מהדכדוך של הבדידות והניכור שהוא נמצא בו.
כאלה הם חייו של ליטו חימנס שמתקיים מקצבת זקנה וחי בעוני, כמה קומות מעליו חיה אשתו בנפרד, וחייו נראים כמו קיום מדכא במיוחד.
הספר הזה מתאר מציאות כואבת ואכזרית של בדידות וניכור של החברה שלנו והזכיר לי ספרים אחרים בנושא שמדברים על הקושי של האדם למצוא ריגושים כשהוא מנסה למצוא קצת חיים בתוך העוני, הקושי והבדידות הזו.
חימנס הולך לזונה האהובה עליו לקבל חלק מאותו ריגוש אבל גם זה לא מספיק.
עולם שלם נמצא בדירתו של חימנס, עולמו שלו, יחסיו עם הדיירים בבנין שם הקשיש מבלחה את רוב זמנו מראים את העליבות של חייו והאמת היא שכאב לי, כאב לי שקוהן מתאר כך את הזקנה ואת חייו של אדם שהכל כבר מאחורי ואולי רק המוות לפניו אבל קוהן חיפש את הריאליזם ואת תיאור המציאות אולי כדי לעורר אותנו קצת ולחשוף את המציאות האמיתית והלא מתייפייפת.
ספר קודר למדי שמעורר שאלות רבות.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s