מנהיגה ללא גבולות / דבורה הכהן

מנהיגה ללא גבולות / דבורה הכהן
הוצאת עם עובד
480 עמודים

לפעמים יש לי תחושה שאישה חשובה ומרתקת כמו הנרייטה סאלד הולכת לאיבוד בין כל גדולי הציונות, לא למדתי עליה בבית הספר, לא התעסקנו בפועלה והמפעל העצום שהיא הקימה כאן נראה כאילו נשכח מספרי הלימוד, אנחנו מתעסקים בלוחמים, בחיילים, במלחמות ובהצהרות לאומיות אבל מנהיגות לא נמדדת רק בזה אלא בעשייה, ביוזמה, בחזון, בתקומה, בלהשאיר הכל מאחוריך, להגיע למקום ולראות בו את מה שאתה רוצה שיהיה בו בעוד חמישים שנה מהיום וכזו היתה בעיני הנרייטה סאלד.
הספר מתאר את כל חייה, מלידתה בבולטימור ועד מותה ודבורה הכהן מיטיבה לתאר לנו בפרטים את סיפור חייה ומתארת לנו אותו על הציר שבין חייה האישיים לבין עשייתה החברתית הענקית שנשארה איתנו עד היום.
הקשיים שלה כאישה להשתלב בעולם הגברי ולפעול למען מטרותיה גם הם חלק לא מבוטל מסיפור חייה של סאלד.
סאלד נולדה בבולטימור בשנת 1860 להורים שהיגרו לארצות הברית בתקופה מאוד רגישה בתולדות ארצות הברית, פרוץ מלחמת האזרחים, היא אמנם למדה בבית ספר לא יהודי והיתה היהודיה היחידה אך זיקתה ליהדות גברה עם השנים והעשייה המנהיגותית הראשונה והחשובה שלה היתה פתיחת כיתות לימוד למהגרים ללימוד אנגלית.
דרך חייה של סאלד אנחנו עדים לתקופה הסטורית אולי מהמעניינות בהסטוריה האנושית, הפיכתה של ארצות הברית למעצמה עולמית חזרה מאוד כאשר אחת הסיבות לכך היא גלי ההגירה העצומים לאמריקה (מפורט היטב גם בספר אחר שסקרתי לאחרונה "הכל אודות ליהמן") וכמו כן דרך סיפורה של סאלד אנחנו עדים לצמיחתה של הציונות מחזונו של הרצל ועד סוף מלחמת העולם השניה.
דרך סיפורה של סאלד אנחנו ממש יכולים לראות את הציונות צומחת צעד אחר צעד ובעיני זה אחד החוזקות של הספר הזה, שדרכו אנחנו למדים על שינויים הסטוריים מרחיקי לכת בעולם המערבי באפיקים שונים, ציונות, אמריקה, מלחמות עולם.
סאלד ידעה ליצור קשרים, לבנות את עצמה צעד אחר צעד ולממש את חזונה באפיקים שונים.
התפתחות ארגון הדסה שיזמה סאלד, עליית הנוער שמעבר לכך שהפרויקט הזה הביא אלפי צעירים יהודים לכאן הוא גם הציל אותם מאימת מלחמת העולם השניה והשואה.
ספר חשוב מאוד על אישה חזקה, לוחמת, מנהיגה ויוזמת חברתית מהמעלה הראשונה וראוי שנלמד עליה יותר ונדע עליה יותר.
ביוגרפיה מצוינת וחשובה.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s