היעלמותו של יוזף מנגלה / אוליביה גז

היעלמותו של יוזף מנגלה / אוליביה גז
ספרית פועלים
191 עמודים
מצרפתית: יהודה פורת

מאז סוף מלחמת העולם השניה נעשה מרדף אחר הפושעים הנאצים הבכירים, הרבה מהם לאחר המלחמה ברחו חלק בזהות בדויה וחלק בזהות גלויה לדרום אמריקה שם המשטרים הטוטאליטריים העניקו להם מקלט, בתקופה ההיא בעיקר בארגנטינה של חואן פרון.
שניים מהם מוכרים במיוחד, אדולף אייכמן ויוזף מנגלה.
מנגלה, האיש שכונה "מלאך המוות מאושוויץ" האיש שעשה ניסויים אכזריים בתאומים, שניתח אנשים בעודם בחיים, שתלה על קיר ה"מרפאה" שלו באושוויץ עיניים אנושיות משל היו פרפרים הצליח להתחמק בשיטתיות מרודפיו לאורך השנים, מארגנטינה הוא מצא עצמו במדינות אחרות ובדרכים שונות חלקן בזהויות בדויות וחלקן גלויות הוא התחמק מרודפיו בגרמניה, מהמוסד ומאנשים נוספים שרצו להרוויח מלכידתו עד שבסופו של דבר הוא מת בטביעה.
הספר הזה של אוליביה גז, עיתונאי צרפתי הוא רומן ביוגרפי של אחד האנשים המבחילים והמרושעים במאה העשרים, אדם שלאורך כל חייו לא הביע ולו חרטה מינימלית על פשעיו והצדיק אותם פעם אחר פעם.
המחבר יצר כאן ספר שקשה להסיר אותו מהידיים כי הוא משלב מותחן מרתק של אדם במנוסה במשך יותר ממחצית חייו, הסיפור הוא סיפור שמשולב בו מחקר עיתונאי, פרוזה קצבית ומחקר מרתק שמתחקה אחר מסעו ההישרדותי של יוזף מנגלה עד מותו.
החיבור הזה בכתיבה בין פרוזה לכתיבה עיתונאית מחקרית יוצר ספר שנורא נעים לקרוא בו והוא מעניין לכל אורכו.
מעבר לסיפור של מנגלה ולאנשים שהיו סביבו ישנם כמה סיפורי משנה מעניינים לא פחות, הראשון שבהם הוא סיפורו של אייכמן שאמנם לא הורחב בספר הזה מספיק אך לכידתו של אייכמן, הדברים שהוא סיפר וההבנה של פשעי הנאצים לעולם, התדהמה של גודל הפשעים הללו גרמו למנגלה להבין מה עלול לקרות לו אם ייתפס, מנגלה תיעב את אייכמן וחשש לחייו.
הסיפור השני הוא סיפורו של איסר הראל והמוסד הישראלי שהיה אובססיבי ללכידת הפושעים הנאצים ובמיוחד מנגלה גם לאחר לכידת אייכמן, בשלב מסוים המרדף הזה נעצר קצת, המוסד היה עסוק במרדף אחר הילד יוסלה שוחמכר שגם בזה איסר הראל גילה אובססיביות עד כדי ביקורת נוקבת מבית ולבסוף ההבנה שישראל לקראת עימות כולל עם מדינות ערב הסית את עיקר תשומת הלב מהמרדף אחר מנגלה לענייני מודיעין חשובים יותר.
עוד סיפור שלכד את תשומת ליבי בספר הוא סיפורו של רולף מנגלה, בנו של יוזף מנגלה שהתנער לחלוטין מאביו ובמפגש איתו הטיח בו ביקורת קשה וניסה להבין איך אביו הפך למפלצת כזו, כשרולף הבין שאין עם מי לדבר ואביו הצדיק את מעשיו ומעשי הנאצים חבריו הוא נטש את אביו וניתק קשר ועם זאת מעולם לא גילה את מקום המסתור של אביו.
זהו ספר נהדר ומרתק על מפלצת אדם שעד יום מותו עסק בבריחה והימלטות, התחבאות והסתרה ולצערנו לא נתפס והועמד לדין על פשעיו.
ספר מרתק ומעניין וכדאי לקרוא אותו.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s