פרח קטן / יוסי אביליו

פרח קטן / יוסי אביליו
תשע נשמות
מספרדית: סוניה ברשילון, יוסי טל
143 עמודים

מאחורי הספר הקטן הזה יש סיפור מרתק שקשור בתרגום לעברית ומוזכר בהקדמת הספר והופך אותו למרגש אף יותר.
את הספר התחליה לתרגם סוניה ברשילון שהלכה לעולמה באמצע תרגום הספר, את המלאכה השלים יוסי טל, הספר הזה הוקדש לסוניה על ידי המו"ל של תשע נשמות אוריאל קון שתרגמה רבים מספרי ההוצאה ומספרי זיקית וזה הסיפור מאחורי התרגום של הספר ועכשיו לספר עצמו.
נראה שיש איזה זרם בספרות הארגנטינאית של כתיבה במן נשימה אחת, פסקה אחת ארוכה, כאילו הספר עצמו כמו הקורא לא נח לרגע, אירוע רודף אירוע, חיזיון רודף חיזיון והקורא נסחף למן מערבולת של אירועים.
קשה להגדיר את הספר הזה או את הכתיבה של אביליו, אבל כשמסתכלים על הכרירה ועל העיצוב שלה אפשר קצת יותר להבין כמה הספר הזה מתעתע בקורא שמנסה לכל אורכו להבין מה דמיון ומה מציאות ומה מתחולל במוח הגיבור ולאן זה מוביל אותנו, כמו המערבולת בכריכה כך הקורא נמשך פנימה.
הסיפור מתחיל במן טלטלה משפחתית כאשר הגבר מאבד את עבודתו והאישה נאלצת להיות המפרנסת העיקרית, הגבר מוצא את עצמו בבית ומ נסה להתחיל להרגיש את החיים מחדש מנקודת מבט אחרת.
מכאן הספר נע בשבילים שונים, בנציבים נפרדים גם של הגבר גם של האישה, בין סוריאליזם לריאליזם, הוא נמשך לפשע ורציחות, מדמיין דברים ונראה שהולך ומאבד קשר בין המציאות לדמיון, בין מה שמתחולל בפנים לבין מה שמתחולל בחוץ.
הקורא יכול לפרש לבד את מה שקורא ואביליו מוליך את הקורא שינסה לקחת את העלילה לכיוון שלו כך שהספר יכול לקבל תפניות רבות בעיני מי שאוחז בספר.
הסגנון הזה כל כתיבה כזו דחוסה ורציפה לא נותנת לקורא מנוח ומקשה עליו להניח את הספר בצד והרגשתי שאני קורא אותו בנשימה אחת ועדיין אני מרגיש שקריאה אחת לא מספיקה לספר כזה, אתה חייב לקרוא שוב ולנסות לפענח מחדש ולגלות דברים חדשים בעלילה.
ספר מיוחד במינו.
מומלץ.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s