והגעגועים סגורים בי / נילי רחל שרף גולד

והגעגועים סגורים בי / נילי רחל שרף גולד
הוצאת מנגד
282 עמודיםאני מאוד אוהב את יהודה עמיחי, אולי המשורר הישראלי האהוב עלי ביותר, משורר נצחי בעיני ומופלא בקנה מידה בינלאומי והספר הזה שהוא מן ביוגרפיה של ילדותו שימח אותי מאוד, לראשונה קראתי קצת על חייו, על מקורות ההשראה שלו וע הדברים שגיבשו את השקפת עולמו ודרך הכתיבה שלו בתחילת דרכו.
הדרך לגלות על ילדותו של עמיחי ועל ילדותו טמונים במכתבים שהחזיקה רות זלינגר, המחברת שפגשה את אותה רות זלינגר קראה את אותם מכתבים ודרך זה בנתה את הביוגרפיה שלפנינו.
המחברת מספרת איך כל זה התחיל.
"ערב אחד בשנת 1997, הלכתי יחד עם יהודה עמיחי לשמוע הרצאה באוניברסיטת ניו יורק, ישבנו בשורה האחרונה, בקצה אולם הומה אדם, וחיכינו לדובר שיפתח. לפתע הוא נגע בידי ואמר כמעט בלחישה, "את רואה, שלוש שורות מלפנינו, ליד המעבר? יושבת שם אישה. קוראים לה רות זלינגר. את זוכרת את השיר על זאת שברחה לאמריקה? כתבתי אותו עליה"."
עמ' 19המכתבים היו הטריגר לכתיבת הספר אבל גם ספר הפרוזה היחידי של עמיחי "לא עכשיו, לא מכאן" עוזר לה להבין על ילדותו של המשורר"
הספר בנוי נהדר, קריא ומובן ומרתק , ההשראות של עמיחי הן רבות והספר מלמד המון על אישיותו והכתיבה בתחילת דרכו וצמיחתו כמשורר.
אחד הדברים שמתמקדת המחברת בספר זה הוא הקשר בין עמיחי שנקרא אז עדיין לודוויג פפויפר לבין רות (לא רות שמוזכרת בתחילת הסקירה), ילדה יהודיה שחיה בסמוך אליו בווירצברג, סיפורה הטראגי של רות ומותה במלחמה ליוו את עמיחי לאורך דרכו כמשורר.
ספר מרתק ומעניין ששופך אור על יהודה עמיחי ויצירתו.
מומלץ.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s