הכל אודות ליהמן / סטפאנו מאסיני

הכל אודות ליהמן / סטפאנו מאסיני
ספרית פועלים
758 עמודים
מאיטלקית: ארנו בר

מי שמחליט לגשת לספר הזה בחנות הספרים עלול להיבהל מעוביו של הספר, מדובר בספר של כמעט 800 עמודים וזה תמיד אתגר לגשת לספר כה עב כרס.
עם זאת, מדובר בחווית קריאה שונה לחלוטין מפרוזה רגילה כי ביוגרפיה זו אינה פרוזה, אני גם לא בטוח שאפשר לקרוא לה ביוגרפיה למרות שהיא מתארת את תולדות משפחת ליהמן שעליה ארחיב בהמשך, היא סוג של פרוזה לירית, כאשר מאסיני יוצר כאן חוויית קריאה שזורמת כמעט כמו שקוראים פואמה ארוכה, למרות שאין כאן מבנה שירי, אין כאן חריזה או ניקוד, אבל השילוב בין העימוד שמזכיר שירה, הקצב, הגיוון בסגנונות יוצר כאן ספר שהוא בהחלט חוויית קריאה.
האם הוא ספר למיטיבי לכת? אני לא בטוח , הוא בהחלט לא מתאים לכל אחד ולא רק בגלל עוביו אלא גם בגלל הסגנון המיוחד שלו.
אם צריך לתאר את הספר בקצרה מאוד אז מדובר בספר שמתאר את תולדות משפחת ליהמן, מי היו משפחת ליהמן? משפחת ליהמן הם למעשה ליהמן בראדרס, מהגרים יהודים מגרמניה באמצע המאה ה19שהחלו את דרכם בעסקי הכותנה והפכו בהמשך לבנק ההשקעות הרביעי בגודלו בכל ארצות הברית עד לפשיטת הרגל של החברה בשנת 2008.
תולדות משפחת ליהמן שהתחילה בהנרי,עמנואל ומאיר הוא סיפורה של הגירה, של הצלחה, של נפילה, של שושלת משפחתית, זהו סיפורו של הקפיטליזם המערבי, שאפתנות ושושלת משפחתית יוצאת דופן בעקשנות, ביזמות וברצון להצליח, אבל באותה המידה שאפתנות היתר יכולה להביא גם לתוצאות הרסניות וכואבות.
זה סיפורה של אמריקה, של התפתחות הכלכלה האמריקאית וזה סיפור מרתק ביותר
הוא מרתק כי מאסיני הצליח לסחוף את הקורא בסגנון המיוחד של הספר.
הספר הפך גם למחזה שעלה בתיאטרון הלאומי של לונדון וזה לא מפתיע כי מאסיני הוא קודם כל מחזאי.
דרך סיפורם של האחים ליהמן אנחנו חווים את מלחמת האזרחים האמריקאית, מלחמת העולם הראשונה והשניה, התפתחות המהפיכה התעשייתית והמסחר באמריקה, סיפורם של מהגרים מצליחים והצלחה וכשלון קולוסאליים.
ספר מרתק ביותר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s