סדר היום / אריק ויאר

סדר היום / אריק ויאר
ספרית פועלים
125 עמודים
מצרפתית: רמה איילון

הנובלה ההסטורית הזו זכתה לפני שנה בפרס גונקור הצרפתי, אחד הפרסים החשובים בעולם הספרות והפרס הספרותי החשוב ביותר בצרפת, זו למעשה פרוזה הסטורית שכתובה במקוריות רבה בעיני ובצורה יצירתית ובאה לתאר לנו תקופה מסוימת באירופה שלפני פרוץ מלחמת העולם השניה ושהובילה בסופו של דבר ל"אנשלוס" סיפוח אוסטריה על ידי גרמניה.
הסיפור מתחיל באסיפה שהתקיימה ב20 בפברואר 1933 בארמון שעל גדות נהר השפרה.
לאסיפה זו הגיעו 24 בכירים בתעשייה הגרמנית ביחד עם היטלר ובכירי השלטון הנאצי בגרמניה כשהמטרה היא לאסוף מימון למפלגה הנאצית, בין המשתתפים היו גם בעליהן של אופל, סימנס, אגפא, טלפונקן,באייר ועוד.
האירוע הזה הוא סצנת הפתיחה של הספר שמובילים לאירועים ולתהליך שבסופו סיפוח אוסטריה לרייך הגרמני.
הספר בנוי בצורה מאוד מעניינת בעיני ויש בו שילוב של אלמנטים מתחום התסריטאות כך שהקורא ממש יכול לדמיין היכן נמצאת כל דמות והסיטואציה,וזה אינו מפתיע כי וידאר הוא במאי קולנוע ותסריטאי אבל גם הבניה של המפגשים והדמויות יש בה גם משהו שמזכיר קצת תחקיר עיתונאי ועם כל זאת מדובר בספר פרוזה שמתאר אירועים הסטוריים שהובילו לאנשלוס ומשם הובילו לאירועים טרגיים אחרים.
באמתעות כאילו חשיפת אירועים שוליים בהיסטוריה אנחנו עדים לטרגדיה ולכח שבמניפולציות שהיטלר הפעיל על אישיים חשובים כגון צ'מברליין למשל ולורד הליפקס אבל לא רק הם והכל כדי להשיג את מטרתו.
דרך השוליים של ההיסטוריה אנחנו מקבלים זווית נוספת לטרום מלחמת העולם השניה ולתכניתו של היטלר להשתלט לאט לאט על עוד שטחים במרכז אירופה.
זהו ספר שקריאתו נגמרת מהר אך הוא מעורר מחשבה רבה גם לאחר קריאתו ואני מאוד אהבתי את היצירתיות בכתיבה וכמו כן את בחירת האירועים ההסטוריים הכביכול שוליים כדי להעצים עוד יותר את התוצאות הסופיות.
מרתק.

49213493_1718005294966036_3166905598973313024_n

 

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s