כל מה שקרה שם באמת / ברין גרינווד

כל מה שקרה שם באמת / ברין גרינווד
עם עובד
422 עמודים
מאנגלית: מרב זקס פורטל

ספרות מבחינתי היא פתח לעולם, פתח לעולם שהוא לא תמיד נעים או נוח לקריאה, שהוא לא תמיד גורם לנו עונג אלא חושף אותנו לאנושיות.
עבורנו כחברה יש דברים שהם לפעמים ייהרג ובל יעבור כמו יחסים בין אדם מבוגר לילדה, התאהבות כזו היא אסורה וגורמת לנו להרגיש לא בנוח אבל מה שאנחנו רואים כטאבו המציאות וגם הספרות מכים בנו ומראים לנו שלא כל חיבור בין בני אדם בגילאים כאלו הוא בהכרח סטיה.
לוליטה עשה רעש גדול ועדיין עושה רעש גדול ומעורר דיון לא פשוט על מוסריות וניצול קטינים אבל ספרות בדיוק מהמקום הזה לא צריכה להתייפייף ודרוש אומץ כדי לפתח נושא כזה מורכב.
ברין גרינווד כותבת בספר זה למעשה מן אוטוביוגרפיה סמויה כי בראיון איתה שניתן למצוא ברשת היא מספרת שהיא התאהבה בגבר מבוגר ממנה בהיותה ילדה.
וייבי היא בת שמונה, חייה קשים מנשוא, היא בת לסוחר סמים אלים שכמעט ולא נמצא בבית ואם מסוממת וחולת נפש ובין לבין היא זאת שמטפלת באחיה הקטן, היא שותקת רוב הזמן ונותנת אמון מועט בבני אדם.
קלן הוא גבר חסון בתחילת שנות העשרים לחייו וגם הוא נמצא במצב קיומי מורכב וקשה.
תאונת אופנוע שקן עבר חיברה בינו לבין וייבי, היא באה לעזרתו ונוצר ביניהם חיבור.
קלן מחליט להציל את וייבי מהקיום הבלתי אפשרי שלה, דואג לה, מסיע אותה לבית הספר והקשר המורכב הזה מתפתח אט אט לחברות ולאהבה.
קלן שומר מרחק מוייבי ומשתדל לא ליצור שום מגע מיני ובעיקר נמצא שם עבורה, ככל שהזמן עובר ווייבי מתפתחת היא זו שמנסה להגיע לקלן מהמקום המיני וקלן שומר עליה עד לרגע מפתח בספר.
גרינווד מנסה להביא את הקורא למחשבות על מותר ואסור והאם אהבה היא אהבה בכל תנאי.
השאלות האלו מוסריות בחברה שרגישה מאוד לפגיעה בקטינים והיא גם מובנת אבל השאלה היא האם אהבה כזו היא אפשרית, האם ניתן למנוע מאנשים להתחבר ולייצר קשר של אמון ואהבה ואיפה הקו והגבול?
זהו ספר מורכב וקשה לעיכול ועם זאת מעניין מאוד וכתוב היטב.
אבל זו בדיוק מקומה של הספרות שלא מחפשת רק להתחנף ולייצר מציאות יפה וקיטשית אלא להעמיד את הקורא בפני שאלות קשות ומורכבות כמו עולמנו המורכב, כמו נפש האדם, כמו התאהבות.
ספר מרתק וסיפור נוגע ללב.

36856414_1489035954529639_8243096865948565504_n

 

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s