להבין קומיקס /סקוט מקלאוד

להבין קומיקס / סקוט מקלאוד
הוצאת כנרת והוצאת הקיבוץ המאוחד
215 עמודים
מאנגלית: דבי אילון

אני אוהב קומיקס, תמיד אהבתי, מגיל צעיר נמשכתי לאסטריקס ולטינטין ולאחר מכן לגיבורי העל השונים ובעיקר באטמן, כשגדלתי התחלתי להתאהב במד ובנובלות גרפיות מורכבות יותר.
משום מה לקומיקס התפתחה תדמית ילדותית, אנשים שלא קוראים קומיקס רואים בה מדיה נחותה יותר, ילדותית שלא יכולה לעסוק בנושאים מורכבים עקב העובדה שזהו מדיום ספרותי מאוייר.
אבל מי שאומר זאת ואני שומע זאת לעיתים לא קרא את מאוס שעוסק בשואה, לא קרא את לוגיקומיקס שיצא לפני שנה שעוסק בניסיון להעביר נושא פילוסופי מורכב באמצעות קומיקס ובהחלט מצליח, לא קרא את הנובלות הגרפיות של קבוצת אקטוס המקומית ועוד ועוד.
מה שמיוחד בספר של סקוט מקלאוד זה שהוא מצליח להעביר את מורכבות המדיום באמצעות שימוש במדיום עצמו. מקלאוד הוא אמן קומיקס ולמרות שזהו לא ספר עלילתי אלא ספר עיון שעוסק בהבנת עולם הקומיקס ואמנות הקומיקס מקלאוד מעביר זאת באמצעות קומיקס.
דמותו המאויירת מלווה את הספר לכל אורכו כאשר הוא מעביר לנו את התכנים בצורה משכילה, בהירה ומרתקת.
מקלאוד מראה כמה הקומיקס ותיק עוד מתקופת המצרים העבירו סיפור באמצעות תמונות ולאחר מכן גם ברנסנס מי שמכיר למשל את הקפלה ארנה של ג'יוטו יודע על מה אני מדבר, סיפורו של ישו באמצעות תמונות שרצות לכל אורך הקאפלה.
הקומיקס תפס תאוצה ענקית בתחילת המאה העשרים כמעט במקביל להולדת הקולנוע והולדת האנימציה לאחר מכן ומקלאוד מראה איך הקומיקס מחבר אותנו לשאר המדיומים האמנותיים הויזואליים האחרים ואיך ישנו חיבור ביניהם.
הקומיקס זו אמנות לכל דבר , אמנות שמסוגלת להעביר תחושות ורגשות בצורה הרבה יותר טובה משאר המדיומים באמצעות הסיגור של הפריים, באמצעות הקומפוזיציה וכל ההסברים בספר מקבלים נוכחות ויזואלית בספר עצמו.
מקלאוד מראה איך קומיקס שהוא כלי פשוט לכאורה מסוגל להעביר רעיונות עמוקים ומורכבים בצורה מדויקת שמדיומים אחרים מתקשים איתם.
הוא סוקר את ההבדלים בין הקומיקס המערבי לקומיקס היפני ומראה כיצד מפשטים דמות מאיור ריאליסטי שמאפיין דמות ספציפית לאיור מופשט לחלואים שיכול להתאים למליונים, ההפשטה או המרכבות הריאליסטית, השימוש בקו או בכתם או מה שביניהם הם כולם כלי הבעה להעביר תחושות וסיפור ומקלאוד מראה זאת היטב בספר המעולה והחשוב הזה.
זהו ספר שיכול לשמש נהדר מרצים לקומיקס, מאיירים ואמני קומיקס, ספר נהדר לאנשים שחושבים שזוהי מדיה ילדותית ואולי אחרי שיקראו את הספר הזה הם יקנו בעצמם נובלה גרפית שתשנה את דעתם.
מומלץ בחום רב.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s