ארבעה חיבורים תיאולוגיים / מרטין לותר

ארבעה חיבורים תיאולוגיים / מרטין לותר
הוצאת מאגנס
221 עמודים
תרגום: רן הכהן ותמר צ'ולקמן

הספר הזה סקרן אותי מאוד כשקיבלתי אותו כי דמותו של מרטין לותר סיקרנה אותי, מעבר לעובדה שבקרב היהודים הוא נחשב אנטישמי ואגע בזה מאוחר יותר הוא קודם כל היה דמות מהפכנית שעוררה מחשבה חדשה בנצרות ורעיונות חדשים, הוציאה עליו את זעם הכנסיה אבל גם פתחה זרמים חדשים בנצרות.
אבל הספר הזה גרם לי לחשוב האם אנשים כמוני שלא מכירים את הנצרות יתחברו לטקסטים ולמאמרים בספר זה ואני מודה שהיה לי מאוד קשה להבינם, הטקסטים אינם פשוטים ואינם קריאים למי שאינו בקיא בנצרות ובטקסיה וחוקיה ולמרות התרגום המוצלח הטקסטים לא היו קלים עבורי.
למרות זאת התעקשתי לקרוא וסיימתי את הספר הזה ואני מעריך שבהמשך אף אחזור אליו.
עבורי יותר מהמאמרים עצמם שאגע בהם בקצרה בהמשך עניין יותר אחרית הדבר המרתקת של דוד כ"ץ שמספרת על חייו של מרטין לותר ועל ההשלכות של רעיונותיו על הנצרות.
בעניין אנטישמיותו של לותר כתוב בהקדמה
"שנאת יהודים בעת החדשה המוקדמת, ברוב המקרים אינה זהה לאנטישמיות המודרנית. לותר, כמו רוב הנוצרים אז ובניגוד לדוגלים בתפיסה הגזענית "המדעית" משלהי המאה השמונה עשרה ואילך, שאף וקיווה להתנצרותם של היהודים, והאמין כי מן הרגע שנטבלו לנצרות הם השילו מעליהם את יהדותם."
"בסופו של דבר אין ולא היה הבדל מהותי בין הכנסיה הקתולית לכנסיות הפרוטסטנטיות ביחסן כלפי היהודים. העובדה שתפישות הסובלנות צמחו והקדימו להשפיע בארצות כגון הולנד ואנגליה, ואפשרו גם ליהודים לחיות בהן בבטחון יחסי, לא נבעה מן התאולוגיה הפרוטסטנטית, אלא משיקולים פרגמטיים ומנסיבות פוליטיות"
עמ' 12-13

ולמאמרים שמובאים בספר בקצרה.
הרעיונות שמובאים במאמרים מערערים את התפישה הנוצרית המקובלת אז
כמו למשל ערעור לותר על שבעת הסקרמנטים המסורתיים של הכנסיה וקביעתו שרק שני סקרמנטים, הטבילה והסעודה האחרונה הן בעלי בסיס בכתבי הקודש.
במאמר "חירות האדם הנוצרי" לותר מדבר על קביעתו כי האדם נגאל על ידי האמונה ומעשיו הם ביטוי לאמונתו הפנימית.
לותר שילם מחיר לא פשוט על דעותיו אבל בטווח הרחוק הרפורמות שלו עשו טוב לנצרות והפכו אותו לזכיר ביותר.
מאמרים אלו שמתורגמים לראשונה חשובים קודם כל עבור מי שחוקר ולומד את הנושא וחי את הנצרות. לי זה נתן פתח קטן להבנת העולם הזה אם כי בשלב זה זה גצת מורכב עבורי.
בסך הכל ספר חשוב מאוד.

31318253_1407841489315753_1386975704452694016_n

 

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s