נופש מופלא / מיכאיל זושצ'נקו

נופש מופלא / מיכאיל זושצ'נקו
ספרית פועלים
175 עמודים
מרוסית: יואל נץ

אם זושצ'נקו היה חי בימינו סביר להניח שהוא היה אושיית פייסבוק וסיפוריו הקצרים היו מתפרסמים ברשת.
הרבה מסיפוריו הם לא רק סיפורים שקל ונוח להתחבר אליהם כי הם עוסקים באנשים הפשוטים, מעמד הפועלים וכו' אלא הם קצרים מאוד וחלקם היו עובדים נהדר כפוסט פייסבוקי מהסוג שרבים ממספרי הסיפורים כאן עושים.
אבל זושצ'נקו מבחינתי הוא תגלית כי אני לא הכרתי את כתביו לפני וסביר להניח שרבים מאלו שלא מכירים לעומק את הספרות הרוסית גם להם זו חשיפה ראשונה של כתביו.
מה שמאפיין את הסיפורים שבקובץ זה זה שהם קצרים ומהירי קליטה, פשוטים להבנה ומעלים חיוך או תוגה תלוי בסיפור אבל הם מעוררים משהו.
הפשטות שבכתיבה הכמעט יומיומית אורך הסיפורים שרובם שניים שלושה עמודים מאפשרים לקורא לחוות את הסיפור כמו רגעים קצרים בחיים.
לא קשה להתחבר אליהם.
אנחנו רובנו לפחות מזדהים עם הדמויות כי גם אנחנו רובנו מהמעמד הבינוני נמוך, אנשים פשוטים שרוצים לחיות את חייהם ואירועים כאלו ואחרים קורים לנו. אם זו התמודדות עם בירוקרטיה, עם השלטון, תקשורת בין אנשים.
לי זה הרגיש כמו קומדיה אנושית מתומצתת, תיאור החברה ברוסיה באותה התקופה דרך אותן אפיזודות משעשעות, אותנטיות, כתובות בשפה עממית שקצת הקשתה על התרגום ועל כך מנמק בסוף המתרגם יואל נץ ומסביר קצת על עבודת התרגום הלא פשוטה.
גם אם סיפוריו של זושצ'נקו מתייחסים לתרבות מסוימת בזמן מסוים עדיין אפשר לקחת את הסיטואציות ההזויות והמשעשעות עד כאב לכל תקופה ולכל מקום כי אנשים בסופו של דבר הם אנשים ודומים אחד לשני וההתמודדויות הן אותן התמודדויות.
ספר מהנה מאוד.
19642792_1322802011153035_4046675202164225362_n

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s