טיפוסים תיאופראסטוס

טיפוסים / תיאופראסטוס

הוצאת כרמל

84 עמודים

מיוונית: חנה כהנא
הספר הזה צד את עיני עוד לפני שנה כשביקרתי באחת הרשתות והפעם החלטתי לרכוש אותו.

מעבר לכך שאני אוהב את הוצאת כרמל ואוהב ספרות יוונית קלאסית משהו בתיאור הדמויות מאוד מצא חן בעיני.

יש בהם מאפיינים קריקטוריסטיים, מלאי הומור וביקורת על החברה היוונית באותה התקופה אבל לא רק על אותה התקופה אנחנו יכולים ללמוד מתיאופראסטוס אלא גם על תקופתנו אנו כי טבע האדם לא באמת השתנה ואותן חולות רעות קיימות גם בתקופה זו ויהיו קיימות גם עוד מאה שנה מהיום.

דרך הישירות של המחבר אנחנו יכולים לשים לב עם מנהגים והתנהגויות של היוונים באותה התקופה וההערות בגוף הספר לצד הטקסט של המתרגמת חנה כהנא מחדדים לנו את מה שתיאופראסטוס מתאר בשלל הטיפוסים המתוארים בספר.
המתחזה, החנפן, הלהגן, עם הארץ, המתרפס, הנעדר שיקול דעת, הדברן, רוקח השמועות, עז המצח, הצייקן, המעורר סלידה, חסר הרגישות, הנלהב יתר על המידה, קהה החושים, הזעפן, בעל האמונות התפלות, הנרגן, החשדן, המבחיל, סר הטעם, השאפתן הקטנוני, הקמצן, הרברבן, היהיר, הפחדן, האוליגרך, האיש שרכש השכלה באיחור, המלעיז, שוחר הנוכלות, החמדן העלוב.

תיאופרסטוס חי 300 שנה לפני הספירה ועם זאת כל אחד כשיקרא בספר זה ימצא בין שלל הדמויות הרבה דמיון להווה בין הפוליטיקאים שלנו, אנשים שהוא מכיר מהיום יום ועוד.

כמה דוגמאות מתוך הספר ותיאורי שלל הדמויות.
הדברן "אחרי שהתיש אנשים בודדים אחד אחד, יהיה מסוגל לתקוף גם את אלה העומדים יחד בקבוצה ולגרום להם להימלט מבלי שסיימו את ענייניהם"
הזעפן "בפני אנשים שיבקשו לכבדו וישלחו לו מתנות לחג, יצהיר שאין דבר כזה – מתנות חינם."
אחד הדברים המעניינים שלמדתי מספר זה הוא היחס בין האדון לעבדו שתיאופראסטוס מרבה לתת כדוגמאות והתנהגות בין אנשים וכיבוד או אי כיבוד האחר כפי שהיוונים ראו זאת.

ספר קטן אך מרתק בעיני.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s