לוגיקומיקס / אפוסטולוס דוקסיאדיס וכריסטוס ח. פאפאדימיטריו

​לוגיקומיקס / אפוסטולוס דוקסיאדיס וכריסטוס ח. פאפאדימיטריו

עיצוב ואיור: אלקוס פאפאדטוס ואנני די דונה

הוצאת עליית הגג

344 עמודים

תרגום: אמיר צוקרמן

אני אוהב נובלות גרפיות, אני כמאייר ומעצב תמיד מתרשם מנובלות גרפיות כשהם טובות.

אני גדלתי על קומיקס ולרוב אני סוקר קומיקס לילדים וזו הקומיקס הראשון למבוגרים שאני סוקר אבל זוהי לא עוד נובלה גרפית אלא ניסיון מרתק ומעניין לעביר את סיפור חייו של ברטראנד ראסל הפילוסוף והלוגיקן הנודע, אחד מהגאונים הגדולים ביותר במאה העשרים וחתן פרס נובל לספרות דרך נובלה גרפית שעשויה ברמה גבוהה מאוד.

בספר זה נעשה ניסיון לא רק לספר את חייו של ראסל כאשר למעשה ראסל עצמו מספר אותו דרך הרצאה שהוא מעביר קצת לפני מלחמת העולם השניה (הרצאה שסביר להניח שמעולם לא התקיימה אלא במוחם של כותבי הספר) אלא גם ניסיון להעביר את משנתו הפילוסופית של ראסל וחיפושיו אחר יסודות המתמתיקה והחיפוש אחר הלוגיקה שבמתמתיקה, אחד ממחקריו הרבים של ראסל בעיקר בתחילת דרכו כפילוסוף ולוגיקן.

הרי מאוד קשה להעביר את החומר הרב שראסל כתב ואת מחקריו הרבים אבל דרך הדיאלוגים המרתקים והציורים המרהיבים הצליחו יוצרי הנובלה הזאת לתמצת לקורא את התהליכים שאליהם הגיע ראסל דרך המפגשים הרבים עם האנשים ודרך התהיות והחיפושים הרבים שלו.

ראסל, יתום שגדל אצל סבו ג'ון ראסל (ראש ממשלת בריטניה בעבר) וסבתו הדתיה השמרנית והקשוחה התעניין כבר בגיל צעיר במוזר השונה והלא נודע וכשנחשף לסיפרייה הענקית של סבו בילה שם רבות למרות האיסורים הרבים שסבתו הטילה עליו.

המתמתיקה עניינה אותו כבר אז וכבר בילדותו הוא איתגר את מוריו בשאלות קשות  בנושא זה.

דרך מפגשיו עם גוסטב פרגה ואלפרד ווייטהד ראסל בשיתוף עם ווייטהד התחילו לכתוב את הפריניקיפיה מתמתיקה, אחד מהספרים החשובים בנושא זה במאה הקודמת.

הספר עוקב גם אחר מחקריו את תורת הקבוצות והפרדוקס המפורסם של ראסל שהוא הגיע אליו.

מפגשיו של ראסל עם פילוסוף נודע אחר, לודויג ויטגנשטיין שהיה תלמידו אך במידה רבה איתגר את ראסל לא מעט שינו לא מעט את תפיסת עולמו.

בין לבין מתוארת התקופה בין שתי מלחמות העולם והאנטישמיות שעלתה באירופה והשפיע על גוסטב פרגה שהפך לאנטישמי.

הספר מתאר את אהבותיו וקשריו הרומנטיים של ראסל והכל דרך עיניו של ראסל עצמו שמנסה להסביר את מחקריו והתאוריות הרבות שחקר דרך עיניו שלו.

אבל החלק המרתק ביותר בספר הוא לא דווקא ראסל. הכותבים והמאיירים עצמם מאויירים בספר זה והם גיבורים לא פחות מהגיבור הספרותי שהם כותבים עליו.

התחבטויותיהם דיוניהם והשאלות הפילוסופיות שהן מעלות הם אתנחתא מרתקת ומשעשעת בספר זה ומוסיפים לו חן רב ומקוריות רבה.

האיורים עצמם ברמה גבוהה מאוד והספר עשוי בצורה מדהימה.

מסוג הספרים שאתה רוצה שיהיו בספריה שלך.

הפילוסופיה של ראסל לא קלה לי ואניגם אדם שתחום המתמתיקה קשה לי להבנה מאוד ועם זאת הספר היה קל ונגיש ומעניין מאוד וגם התאוריות המסובכות של ראסל וויטגנשטיין פתאום נראו לי אחרת לחלוטין.

בכלל תחום הלוגיקה בפילוסופיה הוא תחום מרתק מאוד שאפשר לעיין בו לא מעט ולדבר עליו לא מעט.

אין ספק שלהפוך דמות כראסל לדמות קומיקס היא לא דבר מובן מאליו וגם להביא פאוריות פילוסופיות מורכבות דרך נובלה גרפית הוא לא דבר מובן מאליו ועם זאת זה ספר שהוא תענוג לעיניים.

כמו שהכותבים מציינים באחרית הדבר רוב הספר מבוסס על אירועים הסטוריים ועם זאת לא ידוע האם ראסל נפגש עם פרגה למשל ויש הרבה אירועים דמיוניים שהכותבים הוסיפו ועדיין מדובר ביצירה גרפית נפלאה ומרתקת.

אל תחמיצו.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s