הסרטאו הגדול . ז'וזה גימארס רוז'ה

הסרטאו הגדול / ז'ואאו גימראס רוזה
הוצאת ספרית פועלים
536 עמודים
מפורטוגזית: ארז וולק
כשהתחלתי את הסרטאו הגדול לא ממש ידעתי למה לצפות. הציפיות מהספר הזה גבוהות מאוד בשל מעמדו בספרות הברזילאית ובשל השוואות שעשו לו בין השאר ליוליסס של ג'יימס ג'ויס או לחילופין ל"ימי צקלג" של ס. יזהר.
שני ספרים איקוניים בספרות העולמית והמקומית.
הסרטאו הגדול הוא אכן ספר מיוחד מאוד, אני יכול לומר בלי צל של ספק עוד לפני שאתחיל את הסקירה זהוא אחד הספרים הקשים שקראתי. בטח הקשה ביותר מאז 2666 של בולניו שקראתי וסקרתי בשנה שעברה.
הסרטאו הגדול הוא ספר שכולו מונולוג, הוא לא מחולק לפרקים והוא מסופר כמעט בנשימה אחת, מה שגרם לי לקחת לא מעט הפסקות ממנו לעבור לספרים אחרים קצת קלילים יותר ולחזור אליו.
גם כשנטשתי אותו לא יכולתי באמת להתנתק ממנו.
מדובר ביצירת מופת אמיתית, ספר גאוני ומורכב.
לצערי הסרטאו הגדול לא מאוד מסחרי ואני חושב שהוא מיועד לאנשים שאוהבים ספרות אחרת, מיוחדת, מאתגרת.
הסרטאו הגדול ממקד אותנו לאחד האיזורים הקשים והצחיחים בברזיל, חבל הסרטאו.
אזור נרחב מאוד בברזיל שמשתרע על אלפי קילומטרים ומאופיין בתנאי אקלים מדבריים.
רוב התושבים שחיים שם הם אנשים קשיי יום שמתפרנסים מחקלאות או מרעיית בקר ויחסית לגודלו האזור לא מאוד מאוכלס יחסית לאיזורים אחרים בברזיל.
אין ספק שספר שעוסק באחד האיזורים הכי בעייתיים בברזיל עם כל המורכבויות שבו הוא דבר מרתק כי לפני שקראתי את הספר הזה בכלל לא שמעתי על חבל הסרטאו ולא התעניינתי בו והרי כולנו יודעים מה יש לברזיל להציע גם מבחינה תרבותית וגם מבחינת אטרקציות תיירותיות שיש בה.
הספר שהוא כולו מונולוג שמתפרס על מעל 500 עמודים מתמקד בקורותיו של ריובלדו, דמות מרתקת ומורכבת, יליד אזור הסרטאו
ריובלדו מספר את קורות חייו ואת המתרחש בסרטאו לדמות, לא כל כך היה ברור לי מי הדמות אבל כנראה אדם שפוגש את ריובלדו ומאזין לסיפור חייו.
ריובלדו הוא שכיר חרב בכנופיות בסרטאו המבקשות לשלוט בשטחים באיזור. הוא לוחם בכנופיות באיזור הוא דמות קשוחה והוא מבין שחלק מההישרדות באיזור הזה היא להיות חזק ולשדר כח.
הספר מתובל בלא מעט קרבות בין הכנופיות השונות דרך עיניו של ריובלדו.
הספר נע קדימה ואחורה בזמן ומתאר את ריובלדו גם כנער צעיר שמצטרף ללוחמים ולכנופיות וגם כאדם בוגר שמחפש ושואל שאלות קיומיות ומבקש שלווה.
אך מעבר לקרבות יש בספר לא מעט נושאים מורכבים שעולים מן הטקסט הנהדר הזה.
הנושא המעניין ביותר בעיני הוא מערכת היחסים המורכבת בין ריובלדו לדיאדורים, לוחם אחר שעובר איתו לא מעט קרבות והרפתקאות בסרטאו אך בין ריובלדו לדיאדורים מתחיל להיווצר קשר חצי רומנטי מהוסס.
ריובלדו מתאהב בדיאדורים ושניהם מרגישם מתח מיני והספר עוסק לא מעט בהיסוסים של ריובלדו ובמחשבותיו לגבי דיאדורים.
בעולם קשוח כזה מערכת יחסים רומנטית בין שני גברים היא לא דבר מובן מאליו.
העיסוק של רוזה בנושא זה בספר שנכתב בברזיל בשנות החמישים הוא כשלעצמו דבר חריג מאוד.
כל הטקסט שעוסק במערכת היחסים בין דיאדורים לריובלדו היא מרתקת ומיוחדת ונגעה בי מאוד באיכותה ובעדינות שבה רוזה העביר זאת לקורא.
ריובלדו במונולוג הארוך שלו מעלה לא מעט שאלות קיומיות פילוסופיות שנוגעות למהו טוב ומהו רע ומה מקומו על הסקאלה הזאת לאור זאת שהוא חבר כנופיות.
הוא מתעסק הרבה בקיומו של השטן והטקסט מרבה לעסוק בשאלות האלה לגבי השטן ולגבי המוסריות של מעשיו ומה מצפה לו לאחר שימות.
בדיקת הערכים של ריובלדו והשאלות הקיומיות שהוא מעלה נותנים לספר עוד עומק והופכים את ריובלדו לאחד הדמויות שאני בטוח אזכור שנים רבות קדימה.
השפה הייחודית שהספר כתוב בה המונולוג הארוך והמעמיק והסגנון הייחודי של המחבר הופכים את הספר ליצירת מופת.
בהתחלה שאלתי את עצמי איך ספר כזה לא תורגם עד היום ותוך כדי קריאה אני הבנתי שספר כזה קשה מאוד לתרגם כי השפה מאוד ייחודית ולא פשוטה והספר לדעתי לא מסחרי אבל דווקא בגלל זה הוא כל כך טוב ודווקא בגלל זה הוא כל כך מיוחד.
ואני ממליץ לכל שוחר ספרות אמיתי שמחפש משהו אחר, שמחפש טקסט איכותי ושמחפש אתגר ספרותי לקרוא את הספר המעולה הזה בכל קנה מידה.
השפה הייחודית המבנה הספרותי שלו והעומק של דמות הגיבור, ההתעסקות בפילוסופיה קיומית ובמערכת יחסים הומוסקסואלית בתקופה ובאיזור כל כך מנוגדים למערכת יחסים כזו הופכים את הספר הזה לאמיץ במיוחד ולמאתגר במיוחד.
לא להחמיץ.

image

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s